Ależ zacięty pojedynek miał miejsce między browarami w roku 2016! To już trzeci rok kiedy prowadzę zestawienie najlepszych nowości na rynku piwa rzemieślniczego i tak wyrównanej walki w czołówce jeszcze nie było. Po tytuł Debiutu Miesiąca sięgnęło siedem browarów czyli o pięć mniej niż w roku poprzednim. Jednak walka w czołówce była naprawdę mordercza. Wystarczy powiedzieć, że dwóch pierwszych graczy uzyskało tą samą ilość punktów, a trzeci na podium tylko o punkt mniej!

W poprzednich latach spotkałem się z zarzutem, że przydzielanie tytułu Browaru Roku na podstawie rankingu nowości nie jest miarodajne i nie bierze pod uwagę stabilizacji jakości piw ze stałej oferty. Okazuje się jednak, że takie wyliczenie ma sens i w mojej opinii prawidłowo odzwierciedla układ sił na rynku krajowego rzemieślniczego piwa. Możliwe, że w roku 2017 wprowadzę pewne modyfikacje, ale teraz zastosowałem dotychczasową metodę punktacji:

Za tytuł Debiutu Miesiąca przyznawałem 3 punkty, za każde wyróżnienie 1 punkt. W przypadku równej ilości punktów decyduje liczba Debiutów Miesiąca

Kto zatem zdobył tytuł? Panie i Panowie, oto Browar Roku 2016!

 

BROWAR ROKU 2016 – ARTEZAN

artezan_final

 

Artezan i Piwne Podziemie uzyskały po 15 punktów, ale to browar z Błonia miał o jeden tytuł Debiutu Miesiąca więcej. Ogółem Artezan zdobył trzy tytuły Debiutu Miesiąca i 6 wyróżnień. Spójrzmy na ten werdykt z szerszej perspektywy. Artezan mógł zdecydowanie zaliczyć ten rok do udanych i to nie tylko pod względem piwnych nowości. Gdy wizytowałem browar w styczniu sprawiał już wrażenie kompletnego. A miało być jeszcze lepiej. W lipcu odbył się bardzo udany przybrowarniany festiwal 100% Craft, we wrześniu nastąpiło otwarcie firmowego lokalu w centrum Warszawy. W międzyczasie chłopaki kupili HopGun poprawiający aromatyczne i smakowe właściwości piwa. Od momentu gdy zacząłem prowadzić zestawienie Debiutu Miesiąca tytuł uzyskały Pracownia Piwa (2014) oraz Piwne Podziemie (2015). Cieszę się, że Artezan, który był liderem nowości w początkach piwnej rewolucji zdobył zasłużony tytuł Browaru Roku!

 

piwnepodzNa drugim miejscu o włos od lidera uplasowało się Piwne Podziemie, które w roku 2016 zaproponowało aż 41 nowości. W moim zestawieniu uzyskało dwa Debiuty Miesiąca oraz 9 wyróżnień. Wiele razy mówiłem, że Piwne Podziemie to taki wczesny Artezan, który bawi się piwowarstwem i co chwila proponuje jakieś nowości. Czy w roku 2017 przyjdzie czas na stabilizację? Mówi się o rozpoczęciu butelkowania na szerszą skalę, może też rozpocznie się budowa nowego browaru. Ja mam nadzieję, że ilość zaskakujących i ciekawych nowości będzie utrzymana i w roku 2017!

 

pracpiwTrzecie miejsce na podium przypadło Pracowni Piwa, która z 14 punktami została najczęściej wyróżnianym browarem! Cieszy, że browar ze ścisłej czołówki niezmiennie trzyma wysoki poziom i nadal jest w stanie proponować ciekawe nowości, jednocześnie posiadając w swoim portfolio tak żelazny klasyk jak chociażby Dwa Smoki.

 

 

Pełna klasyfikacja przedstawia się następująco (w przypadku tytułu lub wyróżnienia zdobytego przez piwo uwarzone w kooperacji taka sama ilość punktów przyznawana była każdemu z kooperantów. Pod uwagę brane też były kooperujące wielokrany):

1. Artezan (3 Debiuty, 6 wyróżnień) – 15 pkt

2. Piwne Podziemie (2 Debiuty, 9 wyróżnień) – 15 pkt

3. Pracownia Piwa (14 wyróżnień) – 14 pkt

 

4. SzałPiw (1 Debiut, 6 wyróżnień) – 9 pkt

5. PINTA (2 Debiuty, 2 wyróżnienia) – 8 pkt

6. Kormoran (2 Debiuty) – 6 pkt

7. Hopium (6 wyróżnień) – 6 pkt

8. Widawa (5 wyróżnień) – 5 pkt

9. Ex aequo: Deer Bear, Nepomucen, Zakładowy, Jabeerwocky (wszyscy po 4 wyróżnienia) – 4 pkt

10.Ex aequo: Browar Stu Mostów, Wąsosz (po 1 Debiucie) – 3 pkt

 

Po trzy wyróżnienia otrzymały: AleBrowar, Bednary,Palatum, Profesja, Raduga, Setka

 

Po dwa wyróżnienia otrzymały: Beer Bros, Gzub, Jan Olbracht Rzemieślniczy, Karuzela, Kingpin, Osowa Góra, Piwoteka, Podgórz, Szpunt, Tattooed beer, Whisker.beer

 

Po jednym wyróżnieniu otrzymały: Antybrowar, Brokreacja, Browar w Grodzisku Wlkp, Cztery Ściany, Fabrica RARA, Faktoria, Golem, Hopkins, Kraftodajnia, Łańcut, Maryensztadt, Perun, Re-Craft, Same Krafty, Spółdzielczy, Tumski Warmia, Waszczukowe, Zamkowy Cieszyn, Ziemia Obiecana

 

Gratuluję i dziękuję wszystkim ludziom zaangażowanym w scenę nowofalowego piwowarstwa w Polsce. To już szósty rok, a każdy z nich jest coraz bardziej intensywny. Mam nadzieję, że zestawienia Debiutu Miesiąca pomagają uwidocznić rozkład sił na rynku i wskazać liderów. Mam nadzieję, że niedługo ukaże się też i Ranking Piw 2016 uwzględniający najlepsze w mojej ocenie piwa dostępne w minionym roku.

 

10 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.