PMWitryna PolskieMinibrowary powstała w lipcu 2010 r. jako efekt połączenia moich pasji czyli dobrego piwa i podróżowania. Piwną turystykę zacząłem uskuteczniać od 1998 roku, przede wszystkim w Czechach mogących pochwalić się wielokrotnie wyższą liczbą funkcjonujących browarów i nie ma co ukrywać, imponującą wtedy dla polskiego piwosza, piwną kulturą. Od mniej więcej 2005 roku boom na małe browary rozpoczął się i w Polsce. Odwiedzając kolejne miejsca postanowiłem skatalogować informacje o nich na jednej witrynie – tak właśnie powstały PolskieMinibrowary w 2010 r. Prawie rok później projekt PINTA przeorał piwną scenę wprowadzając gatunki, które na naszym rynku obecne były marginalnie, a Atak Chmielu w stylu AIPA był zaczątkiem piwnej rewolucji. W kolejnym roku wystartował AleBrowar i zmiany nabrały tempa. Coraz więcej ciekawych piw, coraz więcej lokali oferujących rotacyjne piwa z beczki, w końcu pierwsze browary rzemieślnicze tworzone przez domowych piwowarów – wszystko to powodowało, że akcent przesuwał się z browarów restauracyjnych na tego typu przedsięwzięcia. Ciągły napływ nowych informacji odnośnie polskich dobrych piw powodował, że zmienić się musiał również sposób pisania o piwie. Od czerwca 2012 roku PolskieMinibrowary pojawiły się na Facebooku zamieszczając w przeciągu 10 miesięcy blisko 180 wpisów z fotografiami. Obecne tempo wydarzeń na piwnej scenie jest tak duże, że każdego dnia pojawia się nowy materiał. Podział tematyki wygląda następująco – na stronie zamieszczane są relacje z piwnych wydarzeń, odwiedzin nowych browarów i lokali oraz teksty publicystyczne. Natomiast na profilu PolskichMinibrowarów w serwisie Facebook pojawiają się posty z recenzjami i zapowiedziami dotyczącymi krajowych piw rzemieślniczych. Pozostaje mi zachęcić Was do subskrybcji nowych wpisów na stronie oraz polubienia profilu na FB – wtedy  żadna nowa informacja dotycząca dobrego polskiego piwa Wam nie umknie!

Od grudnia 2014 aktywnie wszedłem w tworzenie materiałów wideo, a kanał na YouTube zdecydowanie nabrał dynamiki. Degustacje w lokalach, rozmowy z piwowarami i ludźmi zaangażowanymi w craftową scenę – nie możecie tego przegapić więc namawiam do subskrypcji!

doc*docent – czyli Michał Maranda. Od 1998 roku świadomy miłośnik dobrego piwa, piwny podróżnik. Weteran największego ogólnopolskiego serwisu piwnego browar.biz. Autor strony Piwna Praha, poświęconej praskim lokalom z dobrym piwem oraz witryny Piwne Czechy, przedstawiającej zwizytowane małe i średnie czeskie browary. Współpracownik kwartalnika Piwowar. Mieszka w Warszawie.

Kontakt

 

 

 

 Zapraszam do przeczytania wywiadu przeprowadzonego przez ekipę Poznańskich Targów Piwnych: Kraft to kreatywność.

Starsze wywiady (raczej już niedostępne online): Newsweek Polska: Jak Polskę ogarnęła piwna rewolucja oraz Warsaw Insider: It’s Hip to be Hops

Newsweek

WarsawInsider

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej „O mnie” zapraszam do zapoznania się z tym miniwywiadem dla Beer Geek Madness!

OMnie