piworoku

Ranking krajowych piw dostępnych w roku 2013 według PolskieMinibrowary.pl

Zestawienie oparte jest o kategorie i piwa występujące w największym plebiscycie miłośników piwa w Polsce czyli Plebiscycie Browar.biz na Piwo Roku 2013!

Piwa jasne (pils/lager) – do 13°BLG

SzyszkaChmielu1. Rynek – Szyszka Chmielu

Świetny pils w czeskim typie z solidną goryczką, słodową podbudową i lekkim diacetylem w aromacie. Co istotne, efekt osiągnięty na krajowej Marynce i Lubelskim. Można? Można!

2. Reden – Jasne

Obok Browaru Rynek to właśnie Reden robi porządnego pilsa. Wyrazista goryczka w piwach typu lager to wciąż u nas rzadkość.

3. Ciechanów – Ciechan Lagerowe

Słynny pils za 3 złote to właśnie Lagerowe. Tylko błagam, ma być stabilność, a nie rosyjska ruletka!

Piwa jasne mocne (lager) – pow. 13°BLG w tym maibocki

1. Bierhalle Warszawa – MarcoweBierhalleMarcowe

Pite na początku 2013 jeszcze przed Warszawską Piwną Rewolucją. To już nie to wspaniałe piwo co dawniej, ale sentyment pozostał.

2. Piwna – Marcowe

Całkiem zgrabna interpretacja stylu o umiarkowanej słodowości, z lekkimi nutami kwiatowo-owocowymi.

3. Ciechanów – Marcowe

Tylko w wersji niefiltrowanej z beczki (próbowane na WFDP). Butelkowe, a nawet beczkowe filtrowane to inna bajka i tych wariantów nie polecam.

Piwa ciemne dolnej fermentacji – do 13°BLG

1. Widawa – Czarny KurCzarnyKur

Pierwsze miejsce dla specjalnej edycji dostępnej na Festiwalu Birofilia w Żywcu. Piwo chmielone amerykańskim Cascade urzekało swoim aromatem i porządną goryczką. Bardzo dobre połączenie schwarzbiera z solidnym chmieleniem (także na zimno) amerykańską odmianą.

2. Brovarnia – Starogdańskie (Ciemne)

Świetny ciemniak z wyrazistymi wędzonymi akcentami. Mam wrażenie, że z każdym rokiem coraz bardziej mocnymi. Może w przyszłym roku powinno znaleźć się w kategorii piw wędzonych?

3. Lubrow – Karmelickie

Miejsce na podium należy się tylko i wyłącznie wersji z tanku, jeszcze przed dodaniem miodu, który czyni to piwo niemożebnie słodkim. W wersji z leżakowni piwo charakteryzuje się odpowiednią treściwością bez zbędnej słodyczy i tylko lekką karmelowością.

Piwa ciemne dolnej fermentacji – pow. 13°BLG

Brak Twojej propozycji w tej kategorii

I kolejny rok z rzędu bez obsadzenia tej kategorii. Wychodzi na to, że to zły czas dla zwykłych koźlaków…

Portery dolnej fermentacji

1. Browar na Jurze – [Pinta] Imperator BałtyckiImperatorBaltycki

Absolutnie fenomenalne piwo będące dumnym reprezentantem polskiego piwowarstwa. Mocna goryczka, wyrazista i złożona słodowość, do tego ukryta, rozgrzewająca moc. Cudne.

2. Kormoran – Porter Warmiński

Niezmiennie najlepszy bałtycki porter w Polsce. A w tym roku udało mi się go spróbować po raz pierwszy z beczki i jest jeszcze lepiej!

3. Łódzkie – Porter

To piwo musi leżakować. Próbowane świeże jest zbyt agresywne alkoholowo i trochę zbyt słodkie. Leżakowanie wychodzi mu tylko na dobre i takie radzę próbować.

Piwa ciemne górnej fermentacji – do 13°BLG  (kategoria zawiera m.in. alty, stouty, brown ales, ciemne ales)

1. Pracownia Piwa – CrackCrack

Akcenty amerykańskie w aromacie i smaku są na tyle umiarkowane, że można to piwo traktować jako podrasowanego dry stouta. Kawa i czekolada na optymalnym poziomie.

2. Widawa – Summer Black Ale

Świetne lekkie ciemne piwo chmielone amerykanami. Wyjątek wśród krajowych piw, czekam na więcej!

3. Pracownia Piwa – Plan T

W tym piwie urzekała gładkość i jedwabistość smaku, no i ta niesamowita czekoladowość…

Piwa ciemne górnej fermentacji – pow. 13°BLG (kategoria zawiera m.in. alty, stouty, brown ales, ciemne ales)

1. Piwna – Milk StoutMilkStout

Rzadko pijam piwo w wersji butelkowej. Milk stouta z Piwnej degustowałem właśnie w takiej wersji i było to jedno z lepszych piw jakie piłem w domu. Wzorcowe wręcz połączenie paloności ciemnych słodów ze słodkością laktozy.

2. Haust – Robust Porter

Pierwszy krajowy Robust Porter i jak dotąd najlepszy. Solidna goryczka wcale nie od amerykańskich, lecz angielskich odmian chmielu. Do tego porządna paloność. Dobra rzecz!

3. Gościszewo – [AleBrowar] Black Hope

Można rzec, że to już klasyk i cieszy, że utrzymał w 2013 swój wysoki poziom. Tylko żeby był jeszcze częściej warzony…

Piwa jasne górnej fermentacji – do 13°BLG (kategoria zawiera m.in. belgijskie ales, pale ales, amber ales, kolońskie)

1. Artezan – Pacific Pale AlePacificPaleAle

Podstawowe piwo sesyjne w 2013. Umiarkowana goryczka, przyjemna cytrusowość. O to właśnie chodzi w APA (choć mamy tu chmiele z regionu Pacyfiku).

2. Widawa – Summer Ale

Goryczka bardziej intensywna niż w Pacyfiku, ale przez wyrazistą cytrusowość piwo jest orzeźwiające i przyjemne w piciu.

3. Rynek – Chmielowy Kop

Pierwsza wędzona APA, w dodatku z browaru restauracyjnego. Brawo za innowacyjność!

Piwa jasne górnej fermentacji – pow. 13°BLG (kategoria zawiera m.in. mocniejsze belgijskie ales, pale ales, amber ales, IPA, IIPA, AIPA, etc.)

1. Ciechanów – Grand Prix AIPACiechanGrandPrix

To było największe zaskoczenie roku 2013. Perfekcyjna AIPA uwarzona z pomocą domowego piwowara w browarze regionalnym. Ideał w każdym calu i kolejnym warkom trudno będzie ten poziom osiągnąć.

2. Widawa – Kuguar

Urzekający smak i aromat owoców tropikalnych połączony ze zdecydowaną goryczką. Orzeźwiający i pijalny, co nie zawsze jest regułą przy tym stylu.

3. Browar na Jurze – [Pinta] Oto Mata IPA

Nowatorskie piwo, którego eurolagerowy wygląd nie zapowiada uderzenia goryczki. Bardzo fajne połączenie lekkości i rześkości z wyrazistą goryczką.

Piwa pszeniczne – jasne – do 13°BLG

1. Piwna – PszenicznePiwnaPszeniczne

Mocno bananowy, bardzo przyjemny hefeweizen. Akcję z rozpijaniem beczek tego piwa po konkursie na Festiwalu Birofilia w Żywcu zapamiętam na długo…

2. Pracownia Piwa – Hey Now

Podwójne orzeźwienie. Nie dość, że pszenica to jeszcze chmielona amerykanami. Super piwo na start wieczoru!

3. Ursa Maior – Ursa Royzbawiony

Wszystko w tym hefeweizenie było na swoim miejscu. Wyraźne goździki i banan, umiarkowana treściwość, odpowiednia lekkość i dobra pijalność.

Piwa pszeniczne – ciemne, mocne

1. Trzy Korony – [Piwoteka] KokoloboloKokolobolo

Kokolobolo był bardzo dobrym połączeniem pszenicznej lekkości ze słodowym finiszem i wyczuwalną mocą. Do tego ciekawy owocowo-winogronowo-goździkowy aromat. Udane piwo kontraktowej Piwoteki.

2. Ursa Maior – Ursa Dobra Karma

Nie jestem fanem ciemnych pszenic, ale ta mi podpasowała. Piwo jest przyjemne w piciu, orzeźwiające dzięki pszenicznym, kwaskowym akcentom. Bez wyrazistej karmelowości i słodowości spotykanej często przy tym stylu.

3. Brak Twojej propozycji na III miejsce w tej kategorii

Piwa pszeniczne – wit/blanche

1. Kormoran – Podróże Kormorana – WitbierWitbier

To chyba zaskoczenie roku 2013 numer dwa. Regionalny Kormoran zdeklasował konkurencję w tym segmencie, prezentując wzorcowego wręcz wita. Zasłużone gratulacje!

2. Pracownia Piwa – Dwa Smoki

Niesamowita hybryda stylów IPA i Witbier o mocnej, przyjemnej goryczce, z ziołowymi i cytrusowymi akcentami w aromacie i smaku. Pijalność na 5!

3. Bartek – [Szałpiw] Jasny Dynks

Solidny wit z kolendrą, cytrusami i względnie mocną jak na styl goryczką. Najważniejsze, że odpowiednio orzeźwiający.

Piwa specjalne – wędzone/dymione

1. Widawa – RhinoRhino

Perfekcyjne połączenie cytrusów i wędzonki. Niesamowicie lekkie, wręcz zwiewne piwo przywodzące na myśl Grodzisza. Wędzonka i goryczka są tu delikatne ale zauważalne. Bardzo finezyjne piwo.

2. Pracownia Piwa – Cent U.S.

Pełne, łagodne, zbalansowane, wręcz orzeźwiające, co jest zaskoczeniem w przypadku stouta. Wyczuwalny lekko amerykański, chmielowy sznyt w tym piwie. Prócz tego kawa i czekolada w odpowiedniej dawce. Świetne!

3. Ursa Maior – Ursa Deszcz w Cisnej

Łagodne i jedwabiste, z miłą, nieagresywną wędzonką. Treściwość średnia, duża pijalność. Bardzo przyjemne w odbiorze. Dla mnie wędzony klasyk.

Piwa specjalne (zawiera pozostałe ciekawe piwa na bazie słodów, np. wędzonych, innych, czy różnych dodatków naturalnych (poza miodem) na etapie zacierania/warzenia/leżakowania).

Wyjątkowo tutaj TOP 5!

1. Artezan – Babie LatoBabieLato

Pierwsze miejsce odnosi się do pierwszej, najlepszej według mnie warki tego piwa. Świetne połączenie cytrusa z pikantną przyprawowością, zarówno w smaku jak i aromacie. Pijalność wybitna.

2. Pracownia Piwa – 6 Joseph’s Street

Intrygujący stout, którego charakter określony jest przez specyficzną gęstość, oleistość żytniego słodu. Kolejny pyszny stout z Pracowni Piwa.

3. Artezan – Château

Pierwszy krajowy sour ale dojrzewający w drewnianej beczce. Rewolucja piwna ma aromat amerykańskich odmian chmielu, ale mam nadzieję, że wkrótce spróbujemy większej liczby takich właśnie orzeźwiająco kwaśnych, wytrawnych piw.

                       4. Browar na Jurze – [Pinta] Apetyt na Życie

Przez długi czas jedynym krajowym żytnim piwem było to z Konstancina. Pinta postanowiła poszerzyć wybór tej kategorii. Apetyt na życie to ciekawe połączenie bananowo-pszenicznych akcentów charakterystycznych dla hefeweizena z gęstością, oleistością i rześką kwaskowością słodu żytniego.

                       5. Bartek – [Szałpiw] Szczun

Wersja dostępna na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa była dla mnie najlepszym piwem tam dostępnym. Fantastyczny aromat amerykańskich odmian chmielu, wyrazista goryczka, świetna pijalność przy jednocześnie silnym woltażu. Fakt, że stylowo podchodziło bardziej pod Imperial AIPA, ale smakowało wybornie.

Piwa miodowe / aromatyzowane / napoje na bazie brzeczki / pozostałe (zawiera piwa aromatyzowane miodem naturalnym jak i sztucznym na różnych etapach produkcji, piwa zaprawiane innymi dodatkami smakowo-aromatycznymi, napoje słodowe, napoje na bazie brzeczki, etc.)

Brak Twojej propozycji na I, II i III miejsce w tej kategorii

 

Piwo Roku/ Debiut roku 2013

1. Artezan – Pacific Pale Ale

Pacific Pale Ale zrewolucjonizował krajową scenę rzemieślniczego piwowarstwa. Okazało się, że piwo chmielone nowofalowymi, aromatycznymi odmianami wcale nie musi być mocno goryczkowe. Główną rolę odgrywać ma przyjemny cytrusowy aromat i smak, do tego dobre zbalansowanie. Przy wizycie w lokalu i spróbowaniu premierowych piw, Pacific staje się idealnym wyborem na resztę wieczoru. Pijalność rewelacyjna.

2. Browar na Jurze – [Pinta] Imperator Bałtycki

Imponujący ‚rzut na taśmę’ w wykonaniu Pinty. Piwo pojawiło się niecałe dwa tygodnie przed końcem roku i mocno namieszało w zestawieniu. Imperator Bałtycki to piwo monumentalne, stanowiące najlepszą wizytówką polskiego piwowarstwa AD 2013. To nowatorskie podejście do klasycznego portera bałtyckiego – poprzez zastosowanie amerykańskich odmian chmielu piwo zyskuje niesamowitą złożoność i dodatkowy pazur. Po prostu piwowarski skarb Polski!

3. Pracownia Piwa – 6 Joseph’s Street

To piwo zostało wybrane jako przedstawiciel wszystkich stoutów zaoferowanych w 2013 przez Pracownię Piwa. Crack, Cent US, Czarna Krowa i w końcu 6 Joseph’s Street były przepysznymi stoutami, dowodząc tym samym, że Pracownia ma idealną rękę do tego stylu.

PiwoRoku2013

 

Najbardziej kontrowersyjne piwo roku 2013

               goldenmonk         Ale Browar – Golden Monk

W tym roku extra kategoria dla piwa, które wzbudziło najwięcej kontrowersji i to nie tylko wśród jego miłośników. Poczynając od ostrej awantury na temat ekykiety, po jej edycję, kończąc na kwestiach związanych już z samym piwem. Miało być Klasztorne IPA, a wyszło Saison IPA. Ważne, że piwo smakowało, a cała otoczka, która mu towarzyszyła zasługuje na specjalne uwzględnienie w rankingu.

 

Gratuluję wszystkim wyróżnionym ale także tym, którzy nie zostali uwzględnieni w rankingu. Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, kiedy w poszczególnych kategoriach lista piw zasługujących na uznanie wynosiła więcej niż trzy. Wyjątek zrobiłem dla kategorii piw specjalnych, bo właśnie nowatorskie i nieszablonowe podejście piwowarów wyjątkowo cenię. Ranking i liczba nowych piw, a przede wszystkim fakt, że debiutanckie piwa zostały piwami roku, dobitnie pokazuje jak udany dla polskiego piwowarstwa był rok 2013. Tradycyjnie już wznoszę piwny toast za ludzi. Dziękuję piwowarom, którzy przygotowywali dla nas te wspaniałe piwa, dziękuję ludziom tworzącym lokale z dobrym piwem oraz wszystkim tym, którym zależy na podnoszeniu i propagowaniu piwnej kultury w Polsce!

3 komentarze »

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.