W lutym tempo wrzucania nowych piw na rynek przez krajowych rzemieślników absolutnie nie zmalało. Znów każdego tygodnia mogliśmy spróbować kilku piwnych premier, nie mówiąc o tym, że niektóre pozycje wracały po długiej nieobecności, czasem ze zmodyfikowaną recepturą. W takim przypadku postanowiłem traktować je jako nowe pozycje na rynku. Dlatego uwzględnione są tu nowe odsłony AleBrowaru oraz Pinty. Na pewno zjawiskiem wartym uwagi jest wysyp nowych inicjatyw kontraktowych, podnajmujących istniejące warzelnie. W tej sytuacji na specjalne uznanie zasługuje fakt debiutu piw z nowo wybudowanego browaru rzemieślniczego w Bednarach. To był bardzo intensywny miesiąc i walka o miano najlepszego piwa toczyła się aż do pierwszych dni marca, kiedy to zakończyłem ocenę lutowych nowości. A oto piwo, które zdobyło tytuł Debiutu miesiąca!

Pracownia Piwa – Big Chmielowski

bigchmielowski

Piwo w stylu American Pale Ale, 12° Blg, 4,5% alk, 29 IBU. Jedno z czterech piw inicjatywy H.O.P.S. powstałych we współpracy Pracowni Piwa z krakowskimi lokalami House of Beer, Omerta oraz Strefa Piwa. I właśnie piwo powstałe z inspiracji tego pierwszego – Big Chmielowski – zdobyło moje największe uznanie. Właściwie jedynym przedstawicielem umiarkowanie goryczkowego, świetnie pijalnego APA, gdzie główny akcent położony jest na cytrusowość nowofalowych odmian chmielu był do tej pory Pacific Pale Ale z Artezana. Dzięki temu Pacific zdobył tytuł Piwa Roku 2013 w Rankingu Piw wg PolskichMinibrowarów. Na szczęście inni idą tym tropem i na rynku pojawiają się kolejne sesyjne APA – chociażby Rio Bravo Pale Ale z kontraktowej Faktorii czy pozostałe trzy piwa inicjatywy H.O.P.S. Big Chmielowski urzeka intensywnym cytrusowym aromatem, w smaku jest rześki i świeży, z idealnie skalibrowaną goryczką. To kolejny tytuł z rzędu dla Pracowni Piwa, ciekawe co przyniesie nam marzec…

Pełna ocena piwa na browar.biz

Pozostałe premiery lutego 2014:

AleBrowar (Gościszewo) – Ortodox Stout (chmielenie Challenger i Fuggles)

Artezan – Powrót do Przeszłości, Białe IPA

Bednary – Łowickie Pale Ale, Łowickie Amber Ale, Łowickie Stout

Brovarnia – Milk stout

Doctor Brew (Bartek) – Sunny ALE

Faktoria (Zodiak) – Rio Bravo Pale Ale

Krajcar – Extra Special Bitter

Mason (Tarczyn) – Von Hopfen

Pinta (Browar Na Jurze) – Grodziskie 2.0, Grodziskie 3.0

Piwna – Schwarzbier

Piwoteka (Pivovaria) – Duch Kraftu

Pracownia Piwa – Pepik, Vendetta

Reden – Żniwa Chmielarzy IPA

Ursa Maior – Renegat

Widawa – Kawka Coffee Ale, Winter Ale

3 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.