ZOBrowar Ziemia Obiecana to przedsięwzięcie piwowara domowego Łukasza Kierskiego oraz jego narzeczonej Justyny. Pierwotnie miał być zlokalizowany w ich rodzinnej Łodzi, jednak ze względu na koszty wynajmu ostatecznie zdecydowali się na nieodległe Pabianice. Jako że z tym miastem mam związane wspomnienia z dzieciństwa, od razu gdy dowiedziałem się o umiejscowieniu browaru, postanowiłem odwiedzić Ziemię Obiecaną. Łukasz i Justyna to pełni pasji i zaangażowania ludzie, którzy w browar zainwestowali wszystkie swoje oszczędności. Łukasz chce na rynku wyróżniać się przede wszystkim tym, że stosuje płynne drożdże. Jak mówił, pierwotne plany były jeszcze ambitniejsze, bo chciał stosować rzadko używane szczepy. Płynne drożdże to nie jest tania zabawa, koszt drożdży White Labs na jedną partię piwa (20 hl) to 1500 zł!

Browar oficjalnie wystartował w lipcu 2016 r. Debiutanckim piwem był saison chmielony aurorą i mosaikiem o nazwie Fifarafa. Ja podczas wizyty próbowałem Kuracjusza – sesyjnego saisona chmielonego mosaikiem oraz fermentujące jeszcze grisette. W tym momencie browar dysponuje warzelnią ukraińskiej produkcji o wybiciu 10 hl oraz dwoma 20 hl tankami (słowackiego Svidnika). Docelowo będzie można tu wstawić jeszcze 4 analogiczne tanki, gdyż taka jest wydajność agregatu chłodzącego. Ciekawą rzeczą jest wypełniany szyszką nachmielacz, którym brzeczka przepływa z wymiennika ciepła do tankofermentora. Ciekawostką jest też to, że browar nie śrutuje na miejscu słodu lecz zamawia już ześrutowany.

W browarze przeprowadziłem krótką wideorozmowę z Łukaszem więc zapraszam do obejrzenia 🙂

Browar Ziemia Obiecana, Pabianice, Orla 6/8, lok.3C

Facebook

3 Comments »

  1. Piję właśnie podwójny milk stout – Maria Antonina. Pyszne.. jak ciasteczka czekoladowe. Ale jaki ekstrakt? Etykieta nie informuje

    • Niestety coraz więcej browarów nie podaje informacji o ekstrakcie. Szkoda, ale chodzi zapewne o kontrole IJHARSS, które nie tolerują błędów w tym zakresie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.