herb_katBynajmniej nie jest to opis zmian, które z trudem i mozołem wprowadzane są w tym mieście. Po przyjeździe w oczy kłuje widok szarych klocków hoteli z epoki gierkowskiej oraz rozkopane skrzyżowanie w samym centrum. Zaraz obok jest bazar na którym kupić można zarówno gacie jak i różnorakie książki i czasopisma poupychane w kartony – widok jakże znany z ulic Warszawy końca ubiegłego wieku.  Dla pozornego kontrastu mamy nową halę dworca kolejowego wykorzystującego motyw tulipanowych filarów poprzedniej budowli oraz kolubrynę centrum handlowego, które za dnia sprawia wrażenie wielkiego bunkra. Chcę jednak napisać o tym obliczu Katowic, które tworzą nowo powstałe miejsca z dobrym piwem i które, mam nadzieję sprawiają, że żyje się tu łatwiej. A zatem ruszmy w wycieczkę na krótkim dystansie (lokale dzieli od siebie kilka minut drogi piechotą), ale obfitującą w wiele piwnych doznań!

Biała Małpa

Otwarty w kwietniu 2012 lokal nazywa siebie ‚Pierwszym Śląskim Multitapem’. Zaczynali z sześcioma kranami, by w pierwsze urodziny sprawić sobie kolejne cztery. Lokal usytuowany w samym centrum Katowic, do którego wejście wiedzie przez klimatyczne podwórko otoczone przez wysokie ceglane ściany kamienic. W środku na parterze jest dość kameralnie, natomiast większa przestrzeń do przesiadywania dostępna jest na piętrze. Zaznaczyć należy, że piętro to strefa dla palących (aczkolwiek nieźle wentylowana). Na obecną chwilę mamy tu niewątpliwie największy wybór lanych krajowych piw rzemieślniczych w mieście. Dodatkowym plusem jest fakt, że w tygodniu otwarte jest już od południa.

3 maja 38

Facebook

Browariat

Miejsce bez precedensu w skali całego kraju. To pierwsza piwiarnia wyspecjalizowana w produktach niemieckiego rzemieślniczego piwowarstwa. Oferta obejmuje wyroby dwóch niemieckich browarów nie bojących się piwnej rewolucji, a mianowicie Camba Bavaria i Schonram. Dodatkowo oferta uzupełniana jest przez inne ciekawe browary zagraniczne  w typie chociażby angielskiego Meantime’a czy holenderskiego Jopena. Kranów jest tu stosunkowo niewiele bo raptem cztery, ale dzięki temu można szybciej rotować tymi jednak nie najtańszymi piwami. Najbardziej zaskoczył mnie ‚dualny klimat’ tego miejsca. Część barowa jest urządzona modernistycznie w surowym jasnym drewnie, skąpanym w jasnym oświetleniu. Kilka kroków na lewo od baru mamy inny świat – łukowe sklepienia, ceglane ściany, drewniane beczki, dyskretne światło. Także dla każdego coś miłego. Lokal funkcjonuje od listopada 2013 roku.

Francuska 11

Facebook

C4

Knajpa reklamuje się, że panuje u nich klimat ‚Dub, Dubstep, Reggae, Jungle’. Brzmi źle. Ale ElDesmadre zrobił rozpoznanie bojem i podobnież jest ciekawie. Idąc tym tropem trafiliśmy do lokalu mieszczącego się zaraz przy przejściu podziemnym między Dworcową a Wojewódzką. Już od wejścia rzuca się w oczy ciekawy bar z drewnianą meblościanką wypełnioną butelkami. Według słów barmanki nie jest to ozdobna wystawka, a wszystkie znajdujące się tam piwa są dostępne w ofercie. Oczywiście najbardziej zainteresowany byłem ofertą beczkową – kranów jest tu pięć, z czego jeden poświęcony krajowym rzemieślnikom. Akurat była AIPA Dark z Wojkówki i trzeba przyznać, że piwo to smakowało wybornie. Ciekawostką jest, że określenie małe/duże stosuje się tu do pojemności dotyczących 0,5 i 1 litra. No nie jest to zgodne z duchem piwnej kultury ale co tam, za takie ceny (7 pln/0,5) można wyjątkowo przymknąć oko 😉 Poza częścią barową w lokalu jest mnóstwo małych pomieszczeń-zakamarków. Dla niektórych mogą być zbyt klaustrofobiczne, dla innych idealne do intymnych spotkań. Podsumowując, C4 to bardzo ciekawe miejsce z miłą barmanką, a gdy jeszcze trafi się tak świetne piwo jak to z Wojkówki, to naprawdę jest spora frajda z odwiedzin takiego miejsca.

Wojewódzka 26a

Facebook

4 Comments »

  1. W Kato godne polecenia są także lokale „Namaste” oraz „Rudy Goblin”, które może w beczkach nie mają wielkiego wyboru, ale butelkowych piw mają sporo. Jeśli chodzi o sklepy, to są dobrze zaopatrzone „Piwa Regionalne”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.