W dziesiątym roku działalności PolskieMinibrowary.pl przeprowadziłem siódmą edycję zestawienia Debiutu Miesiąca. Zatem obejmuje ono całkiem ładny kawałek historii polskiego craftu. Na podstawie zestawienia Debiutu Miesiąca dokonuję wyboru Browaru Roku.

Przypominam poprzednich laureatów: Pracownia Piwa (2014), Piwne Podziemie (2015), Artezan (2016), Golem (2017), PINTA (2018), Ziemia Obiecana (2019).

Cykliczny wybór najlepszej nowości w miesiącu pozwala trzymać rękę na pulsie trendów, choć oczywiście przy wyborze kieruję się osobistymi preferencjami. I tak popularny, „cukierniczy” styl w postaci „pastry” w ogóle nie był przeze mnie brany pod uwagę, tak samo jak zdecydowana większość piw z dodatkiem owoców. To, że rok 2020 minął pod znakiem właśnie takich piw, nie oznacza że innych stylów było mało. Na rynku królowały oczywiście IPA, co znalazło swoje odzwierciedlenie w sześciu wyborach tego typu piwa na Debiut Miesiąca. Ale w pozostałych sześciu, czyli w połowie roku, wygrał inny styl. Rynek nie był jednak aż tak monotematyczny.

A jak wyglądała sytuacja w kwestii powstawania nowych browarów? W roku 2020 warzenie rozpoczęło 12 browarów stacjonarnych (5 rzemieślniczych, 6 restauracyjnych i 1 brewpub). To pogłębianie się tendencji spadkowej z zeszłego roku – w 2019 było o 10% mniej nowych stacjonarnych niż w 2018. W roku 2020 jest to mniej o blisko 60% w stosunku do 2019!

W przypadku inicjatyw kontraktowych, których pojawiło się w roku 2020 siedemnaście, to spadek o blisko 25% w porównaniu do roku 2019 ale jednocześnie powrót do poziomu z roku 2018, kiedy pojawiła się taka sama liczba tego typu projektów.

Wykres obok pokazuje dynamikę powstawania nowych browarów w Polsce. Można przyjąć, że w ostatnich latach regularnie powstawało około 30 małych browarów stacjonarnych. Rok 2020 to cofnięcie się do sytuacji sprzed roku 2013 pod tym względem.

Pandemiczny rok 2020 najbardziej jednak dał się we znaki lokalom z dobrym piwem, a to głównie tam próbowałem piw, które potem pojawiały się z zestawieniach Debiutu Miesiąca. Musiałem zmienić przyzwyczajenia i zdecydowanie częściej sięgać po butelkę i puszkę, która szturmem zdobyła miejsce na craftowym rynku.

Kto w roku 2020 sięgnął po tytuł?

Przypominam zasady punktacji: Za tytuł Debiutu Miesiąca przyznawałem 3 punkty, za każde wyróżnienie 1 punkt. W przypadku równej ilości punktów decydowała liczba Debiutów Miesiąca.

Panie i Panowie, oto Browar Roku 2020!

 

BROWAR ROKU 2020 – PIWNE PODZIEMIE

 

Piwne Podziemie jest pierwszym browarem, który powtórnie otrzymuje tytuł Browaru Roku. Pierwszy zdobyło już w roku 2015, czyli drugim roku jego działalności. Darek Piecuch i Ewelina Mieszkalska przez te lata konsekwentnie stawiają na jakość. Rok 2019 był bardzo trudnym czasem dla Piwnego Podziemia. Chcąc zwiększyć dostępność piw, które dotąd warzone były w małym, macierzystym browarze w podchełmskim Rożdżałowie, zdecydowali się na warzenie kontraktowe. Jednak butelkowe piwa wychodzące w 2019 na rynek, dalekie były od wyśrubowanych oczekiwań Podziemia. Darek i Ewelina mocno przeżyli ten fakt, a pełne emocji podsumowanie roku 2019 pozostało w archiwach.

Rok 2020 to bezprecedensowa na naszym rynku sytuacja. Browar rzemieślniczy przekształca się całkowicie w kontrakt. Piwa warzone są w świętochłowickim ReCrafcie, a od jesieni w podwarszawskim browarze Wiktora Saczuka. Oferta to przede wszystkim solidnie chmielowe piwa. Piwne Podziemie nie idzie za modą i nie produkuje piw z owocami czy „cukrzycy”. Oferta to przede wszystkim różne warianty IPA, gdzie eksperymenty z różnymi odmianami chmielu stanowią wręcz credo tego browaru. W tym „eksploracyjnym” podejściu widać zagubiony romantyzm rzemieślniczego piwowarstwa. Jednak miłość do chmielu i piwowarstwa to nie tylko amerykańskie IPA, ale też odkrywany na nowo Pils. Interpretacja german pilsa w postaci Oh My Pils! to w mojej opinii jeden z lepszych, o ile nie najlepszy pils w krajowym wydaniu. Warto też przywołać nieoczywisty, jak się wydawało, wynik Starcia Weteranów, gdzie w ślepym teście sprawdzałem ikoniczne już PanIPAni od Trzech Kumpli z Juicilicious z Piwnego Podziemia!

W tym roku podsumowanie z Darkiem Piecuchem odbyło się w formie online, razem z innymi czołowymi ekipami!

 

 

 

Specjalny tytuł PIWNA JAKOŚĆ przyznaję od czterech lat. Do tej pory laureatami byli: Browar Trzech Kumpli (2017), Ziemia Obiecana (2018), Funky Fluid (2019). Wyznacznikiem jest utrzymywanie wysokiego poziomu oferowanych piw. Czyli nagroda za stabilność i powtarzalną, wysoką jakość. Kto na niego zasłużył w roku 2020?

 

PIWNA JAKOŚĆ 2020 – BROWAR GRODZISK

 

Rok 2020 i podwójny lockdown zmienił zwyczaje picia piwa. Niestety zdecydowanie częściej przyszło nam robić to w domu. W takiej sytuacji piwo, które prezentuje ciągle wysoką jakość, w dodatku jest dostępne w bardzo szerokiej dystrybucji w sieci franczyzowych sklepów, a na koniec stanowi cenową alternatywę, zasługuje na specjalne uznanie. Mówię tu oczywiście o White IPA, ale sięgałem też po lżejszego brata czyli Session Ale. Wyczekuję też uwarzonego w grudniu, wraz laureatem Grodziskiego Konkursu Piw Domowych Jackiem „Staśkiem” Stachowskim, Grodziskiego chmielonego Citrą i Amarillo.

We względnie krótkiej, z perspektywy czasu, pandemicznej przerwie na otwarcie gastro, zauważyć się dało pojawienie się White IPA na stołecznych kranach!

Zobaczcie krótkie wideo z życzeniami na 2021, gdzie toast wznosimy White IPA z Browaru Grodzisk!

 

 

Pełna klasyfikacja przedstawia się następująco (w przypadku tytułu lub wyróżnienia zdobytego przez piwo uwarzone w kooperacji taka sama ilość punktów przyznawana była każdemu z kooperantów):

 

1. Piwne Podziemie (2 Debiuty, 12 wyróżnień) – 18 pkt

2. PINTA (2 Debiuty, 11 wyróżnień) – 17 pkt

3. Funky Fluid (1 Debiut, 12 wyróżnień) – 15 pkt

 

4. Hopito (2 Debiuty, 4 wyróżnienia) – 10 pkt

5. Monsters (1 Debiut, 7 wyróżnień) – 10 pkt

6. Trzech Kumpli (1 Debiut, 5 wyróżnień) – 8 pkt

7. Artezan (1 Debiut, 4 wyróżnienia) – 7 pkt

8. Palatum (1 Debiut, 3 wyróżnienia) – 6 pkt

9.  Przetwórnia Chmielu (6 wyróżnień) – 6 pkt

10.  Ex aequo: Maltgarden, Maryensztadt (po 5 wyróżnień) – 5 pkt

 

11. Ex aequo: Absztyfikant, Fortuna, Podgórz, Tumski (po 1 Debiucie) – 3 pkt

12.  Ziemia Obiecana (3 wyróżnienia) – 3 pkt

 

Po dwa wyróżnienia otrzymały: Mermaid Brewing, Monkey Browar, Nepomucen, Tarnobrzeg, The Garage Monks

 

Po jednym wyróżnieniu otrzymały: Brewery Hills, Brokreacja, Browar Benedektynów Tynieckich, Brovca, Dr Brew, Green Head, Incognito, Karuzela, Kazimierz, Łańcut, Markowy, Nook, Okocim, Otwarte Bramy, Piwoteka, Port Gdynia, Przełom, ReCraft, Rock Browar Jarocin, Spółdzielczy, Stu Mostów, Tank Busters, Turek, Wagabunda, Zakładowy, Zamkowy Cieszyn

 

Na koniec tradycyjne już gratulacje i podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w scenę nowofalowego piwowarstwa w Polsce. W roku 2020 nie udało nam się spotkać na świętowaniu dziesięciolecia funkcjonowania PolskieMinibrowary.pl. Mam jednak nadzieję, że spotkamy się na rocznicowej imprezie z okazji jedenastolecia!

6 Comments »

    • Mam wrażenie, że Nepomucen wyrobił sobie fejm w roku 2020 tymi ipkami z ładnymi grafikami na puszce. Jednak te IPA, które próbowałem od Nepomucena były dla mnie za słodkie…Wyjątkiem było wytrawne i leciutkie Sparrow Hazy IPA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.