Zaczynamy ósmy rok zestawienia Debiutu Miesiąca! Start 2021 to przyznawanie tytułów za rok poprzedni. Browarem Roku zostało Piwne Podziemie, a tytuł Piwna Jakość powędrował do Browaru Grodzisk. Okazało się też, że nie tylko jestem autorem wyróżnień ale też ich adresatem. I ku memu zaskoczeniu otrzymałem tytuł Blogera Roku w Plebiscycie PSPD. Dziękuję za Wasze głosy!

Ale żeby nie było za bardzo kolorowo – gastronomiczny lockdown trwa i nie zapowiada się, by przed wiosną miał się skończyć. W styczniu zrealizowałem jak do tej pory cieszący się rekordową oglądalnością materiał z Michałem Maciągiem – właścicielem lokalu Piw Paw. To co stało się później wokół tego miejsca, wpisuje się już w dyskurs polityczno-społeczny na temat buntu przedsiębiorców, kwestii legalności rozporządzeń rządu i spraw zagrożenia epidemiologicznego.

Wróćmy do piwa. Nowy rok, nowy browar! W styczniu rozpoczęto warzenie w restauracyjnym Browarze Pstrągowa, który znajduje się w województwie podkarpackim, niedaleko Strzyżowa.

A kto zgarnął pierwszy Debiut Miesiąca w 2021?

 

Browar Bury – Porter Bałtycki

Porter Bałtycki 22° Blg, 9,5 % alk.

Już od dwóch lat tytuł w styczniu przynależy do bałtyckiego portera. Przy okazji Baltic Porter Day zawsze pojawi się pozycja, która zamiata konkurencję. W tym roku stało się tak z porterem z Browaru Bury. Najlepszy numer polega na tym, że to porter w dymionej odmianie, a na etykiecie i w opisie nie ma o tym słowa. Czyżby browar bał się afiszować z mało popularną w naszym kraju wędzonką? Wcale bym się zdziwił, gdyby nie było to tylko niedopatrzenie.

Jak widać na zdjęciu, piwo przepięknie prezentuje się w szkle.

W aromacie zachwyca lekką wędzonką, suszoną śliwką i czekoladą. W smaku lekka słodycz jest odpowiednio kontrowaną wędzoną nutą. Jest nawet i trochę goryczki! Świetnie ułożone, z niewyczuwalnym 9,5% alko. Wędzonka jest na umiarkowanym poziomie więc akceptowalna dla sceptyków, a i fascynaci dymienia na pewno wypiją z przyjemnością.

Wrażenia z degustacji wideo:

 

W wyróżnieniach tylko jedna pozycja! Taka sytuacja zdarza się chyba po raz pierwszy ale to chwilowa zadyszka naszych browarów, bo w lutym pojawiło się sporo ciekawych piw.

 

Brokreacja (Marysia) – Savage 002

Ocena piwa

 

Nowe browary:

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.