To już szósta edycja zestawienia Debiutu Miesiąca, która kończy się wyborem Browaru Roku. Przypomnijmy poprzednich laureatów: Pracownia Piwa (2014), Piwne Podziemie (2015), Artezan (2016), Golem (2017), PINTA (2018).

Rok temu zastanawiałem się, czy nowości nadal będą istotnym wyznacznikiem poziomu prezentowanego przez rynkowych graczy. Jak podaje Piwna Zwrotnica, w 2019 r. mieliśmy ogółem 2457 nowych piw, czyli o 22% więcej niż rok wcześniej. To niespecjalnie dziwi, biorąc pod uwagę ciągle pojawiające się nowe podmioty. W roku 2019 warzenie rozpoczęło 29 browarów stacjonarnych, pojawiły się też 23 inicjatywy kontraktowe. To odpowiednio: mniej o 10% w przypadku stacjonarnych i więcej o 35% w przypadku kontraktów w porównaniu do roku poprzedniego. Można spodziewać się, że ta tendencja zostanie utrzymana w roku 2020.

Kto w roku 2019 sięgnął po tytuł? Ktoś mógłby stwierdzić, że największe szanse ma ten, kto wypuści najwięcej nowości i regularnie dostępny będzie w lokalach. Czy tak stało się w rzeczywistości?

Przypominam zasady punktacji: Za tytuł Debiutu Miesiąca przyznawałem 3 punkty, za każde wyróżnienie 1 punkt. W przypadku równej ilości punktów decydowała liczba Debiutów Miesiąca.

Panie i Panowie, oto Browar Roku 2019!

 

BROWAR ROKU 2019 – ZIEMIA OBIECANA

 

Czy przytoczone wyżej teoretyczne założenie uległo potwierdzeniu? Browar Ziemia Obiecana zaprezentował w minionym roku 63 nowe piwa, najwięcej w Polsce. Wszystkie dostępne wyłącznie w lokalach, w formie lanej.

Można zatem stwierdzić, ze zagrał tu rachunek prawdopodobieństwa ale na nic by się to zdało, gdyby jakość tych piw była inna. Już w poprzednim roku Ziemia Obiecana zdobyła tytuł Piwna Jakość. Powszechnie uważa się, że w przypadku piw typu Hazy IPA browar z Pabianic stanowi absolutną krajową czołówkę. Gdy po raz pierwszy odwiedzałem Łukasza Kierskiego w roku 2016, mówił że najważniejsza w jego opinii jest praca drożdży. Wtedy wydawało się, że jego portfolio stanowić będą piwa w stylu belgijskim, wkrótce jednak rynek to założenie zweryfikował.

Ale właśnie to eksperymentalne podejście do różnych szczepów drożdży plus zawsze wysokiej jakości chmiel dało efekt w postaci niekończącej się serii niezwykle aromatycznych, soczystych i pełnych odchmielowej owocowości piw. Ten rok to też udane interpretacje stylu będącego piętą achillesową naszego piwowarstwa czy Double IPA. Takie piwa jak Mocne, Poproszę To Nowe DIPA czy Magma pokazały, że nie muszą różnić się one pijalnością od swych lżejszych kuzynów.

Prócz trzymającego wysoki poziom piwa, istotne przy wyborze było niezmienne od lat i bezkompromisowe założenie Łukasza. Piwo ma być dostępne w formie najbardziej zbliżonej do tej w jakiej opuszcza browar, czyli w petainerze. Nie mogąc pozwolić sobie na instalację rozlewniczą gwarantującą niski poziom utlenienia, Łukasz od samego początku dostarcza piwo do lokali i co nie jest bez znaczenia – w cenach gwarantujących konkurencyjność. Stosunek jakości do ceny w przypadku Ziemi Obiecanej w roku 2019 był perfekcyjny.

Czego możemy spodziewać się w roku 2020? Na pewno wielu z nas czeka na odpalenie projektu Goat & Boat czyli miejsca dedykowanego wyłącznie piwom dzikim. Ale to będzie już zupełnie inna historia…

Polecam dwie rozmowy z Łukaszem – pierwsza z września 2019 r, druga wyciągnięta z archiwum. Pięknie jest od początku być świadkiem sukcesu piwowarskiego projektu! Gratulacje Łukasz!

 

 

 

Specjalny tytuł PIWNA JAKOŚĆ przyznaję od trzech lat. Do tej pory laureatami byli: Browar Trzech Kumpli (2017) oraz Ziemia Obiecana (2018). Wyznacznikiem jest utrzymywanie wysokiego poziomu oferowanych piw. Czyli nagroda za stabilność i powtarzalną, wysoką jakość. Kto na niego zasłużył w roku 2019?

 

PIWNA JAKOŚĆ 2019 – FUNKY FLUID

 

Funky Fluid to warszawski, kontraktowy projekt Michała Langiera i Karola Mizielskiego, do których w listopadzie dołączył Grzegorz Korcz. FF jest bezspornym rekordzistą w liczbie browarów w których warzył swoje piwo. Ja zliczyłem 12 ale na pewno na tej liczbie się to nie kończy. I co tu jest najistotniejsze i najbardziej fascynujące – te piwa prezentują wysoki poziom niezależnie od browaru-gospodarza.

Michał, piwowar Funky Fluid, zdecydowanie zarzeka się że nie używa aromatów. Tym większy szacunek dla efektów. Piwa od Funky Fluid to przede wszystkim przeróżne warianty IPA. Jednak w odróżnieniu od laureata tytułu Browaru Roku – Ziemi Obiecanej – solidnie chmielone również na goryczkę. Szczerze mówiąc – pod koniec roku to właśnie Funky Fluid przywrócił mi wiarę w to, że goryczka w IPA nie będzie rzeczą zanikającą. I że soczystość oraz porządna goryczka nie są rzeczami wykluczającymi się (tu przy okazji pozdrowienia dla prezentujący podobne podejście Mermaid Brewing).

Ale IPA to nie wszystko. Mocno Funky Fluid zapunktował u mnie imperialnym berlinerem z dodatkiem moszczu z winogron odmiany Seyval Blanc. To był jeden z ciekawszych eksperymentów minionego roku. To, że Funky Fluid dobrze czuje się i w innych klimatach udowodnił bałtyckimi porterami – klasycznym, uwarzonym wspólnie z łódzkim Warkotem oraz odmianą imperialną leżakowaną w beczce po laphroaig.

Regularne piwa Funky Fluid dostępne są też w wersjach butelkowych więc szersza grupa odbiorców może zweryfikować prezentowany przez nich poziom.

Polecam wywiady z chłopakami – jeden podsumowujący rok 2019, drugi nagrany podczas Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa!

 

 

 

Pełna klasyfikacja przedstawia się następująco (w przypadku tytułu lub wyróżnienia zdobytego przez piwo uwarzone w kooperacji taka sama ilość punktów przyznawana była każdemu z kooperantów):

 

1. Ziemia Obiecana (1 Debiut, 16 wyróżnień) – 19 pkt

2. Ex aequo: Funky Fluid (2 Debiuty, 7 wyróżnień) – 13 pkt

PINTA (2 Debiuty, 7 wyróżnień) – 13 pkt

 

4. Piwne Podziemie (11 wyróżnień) – 11 pkt

5. Artezan (2 Debiuty, 4 wyróżnienia) – 10 pkt

6. Monsters (2 Debiuty, 3 wyróżnienia) – 9 pkt

7. Maltgarden (1 Debiut, 6 wyróżnień) – 9 pkt

8. AleBrowar (1 Debiut, 5 wyróżnień) – 8 pkt

9.  Trzech Kumpli (1 Debiut, 3 wyróżnienia) – 6 pkt

10.  Ex aequo: Mermaid Brewing, Palatum (po 4 wyróżnienia) – 4 pkt

 

 

11. Grodzisk (1 Debiut) – 3 pkt

12. Ex aequo: Cztery Ściany, Deer Bear, SzałPiw, Stu Mostów, Zakładowy (po 3 wyróżnienia) – 3 pkt

 

 

Po dwa wyróżnienia otrzymały: Absztyfikant, Fortuna, Maryensztadt, Nepomucen, Przetwórnia Chmielu, Widawa

Po jednym wyróżnieniu otrzymały: Beer Bros, Bednary, Brokreacja, Brovca, Czarna Owca, Golem, Harpagan, Kormoran, Mad Driver, Miejski Stargard, Nowy Browar Szczecin, Łąkomin, Piwoteka, Pracownia Piwa, Podgórz, Piwojad, Probus, Raduga, Rock Browar Jarocin, Szpunt, Spółdzielczy, Wagabunda, Warsztat Piwowarski

 

Na koniec tradycyjne już gratulacje i podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w scenę nowofalowego piwowarstwa w Polsce. Rok 2020 to dziesięciolecie funkcjonowania projektu PolskieMinibrowary.pl. Już teraz zapraszam na urodzinową imprezę, która odbędzie się w okresie letnim w Warszawie!

 

 

6 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.