Kwiecień to obok listopada miesiąc najbardziej obfitujący w piwne premiery. Nie inaczej jest w tym roku. Początek sezonu festiwalowego czyli wrocławski Beer Geek Madness oraz Warszawski Festiwal Piwa spowodował wysyp nowości. O ile BGM jak zwykle obfitował w piwa dalekie od klasyki, to już pierwszy dzień WFP (przynajmniej dla mnie) stał pod znakiem rzemieślniczych lagerów! Tak jest, trend obserwowany w USA powolutku przedostaje się i do nas. Tym bardziej cieszy, że jedno z takich właśnie piw zdobyło tytuł Debiutu Miesiąca! A co nowego wystartowało w kwietniu? W Uniejowie nastąpiło otwarcie restauracyjnego Wiatr, tyle że póki co nie mają jeszcze gotowego piwa. Za to Bydgoszcz doczekała się browaru rzemieślniczego – Kujawski Browar Regionalny Osowa Góra przyatakował aż pięcioma piwami! No dobrze, kto zatem wywalczył tytuł w kwietniu?

Artezan – Złoty Pisiont

ZlotyPisiont

Simcoe & Amarillo Pils, 12,5° Blg, 5 % alk.

Pierwszy lager uwarzony został przez Artezana prawie 4 lata po starcie browaru. Szmat czasu. Ale warto było czekać. Obejrzyjcie rozmowę z Jackiem Materskim gdzie mówi, dlaczego właściwie uwarzyli to piwo. Albo dobra, od razu Wam powiem. Żeby sprawdzić siebie i browar. Żeby zobaczyć czy oni sami potrafią uwarzyć piwo dolnej fermentacji i czy sprzęt to pociągnie. Okazało się, że wyszło świetnie. Choć tak naprawdę by to sprawdzić trzeba byłoby uwarzyć klasycznego pilsa. W tym piwie świeży, cytrusowy charakter amerykańskich odmian chmielu jest tak intensywny jak w najlepszych AIPAch, które miałem okazję próbować. I właśnie ten „czysty”, pozbawiony estrów smak, który dają drożdże dolnej fermentacji.

Wrażenia z degustacji Złotego Pisionta tutaj

Skoro piwowarzy zasypali nas nowościami to i wyróżnień uzbierało się naprawdę sporo. Prócz minitrendu na lagery mamy też słuszną modę na piwa słone. Różne wariacje gose czy po prostu z dodatkiem soli były wyróżnikiem ciekawych piw w kwietniu. Specjalne gratulacje dla Piwnego Podziemia za mistrzowski triplet „dziesiątek”. Przy każdym z takich piw można spędzić cały wieczór nie obawiając się o nadmiar alkoholu.

Antybrowar – PROkreacja

ProKreacjaOcena piwa

Artezan – Transformator

TransformatorOcena piwa

Browar Zakładowy – Po Robocie

PoRobocieOcena piwa

Hopium – Ryan Hoseling

RGoselingOcena piwa

Nepomucen/AleBrowar – Lazy Barry

LazyBarryOcena piwa

Nepomucen – Pils Tomyski

PilsTomyskiOcena piwa

Perun [Wąsosz] – Kaskada

KaskadaOcena piwa

Piwne Podziemie – Grapefruit Berliner

GrapeBerlinerOcena piwa

Piwne Podziemie – Kiwi and Lime Gose

KiwiLimeGoseOcena piwa

Piwne Podziemie – Smoky

SmokyOcena piwa

Pracownia Piwa – 500!

500Ocena piwa

Profesja – Bimbrownik

BimbrownikOcena piwa

SzałPiw – Tenacious Blackberry

TenBlackOcena piwa

Nowe browary:

OsowaGora                               Wiatr

Nowe inicjatywy kontraktowe:

 

 KrewniZnajomi                             LangierBeer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.