WBP2b4 kwietnia po raz pierwszy Warszawską Bitwę Piwną gościł Sketch, wielokran znany przede wszystkim z premier Grand Championów. Piwne aspiracje tego miejsca zaowocowały uwarzeniem wspólnego z Browarem Bednary Kumkwat Ale. Tym razem jednak degustować mieliśmy Black IPA autorstwa trzech zawodników: Jarka Duraja, Miłosza Ostrowskiego i „rozstawionego” Darka Chachulskiego, który doszedł do półfinału ubiegłorocznego sezonu WBP. Czy tak jak w poprzedniej bitwie, piwo weterana okaże się najlepsze?

Przystąpmy zatem do degustacji:

Miłosz Ostrowski – najciemniejsze spośród wszystkich, o czarnej barwie ale marnej pianie. W aromacie ciemne słody, żywica ale też i mleczny motyw nasuwający podejrzenie dwuacetylu. Smak średnio treściwy. Wyczuwalne ciemne słody, lekka cierpkość i mleczny posmak potwierdzający dwuacetyl

Jarek Duraj – barwa ciemnego rubinu, niewyraźny aromat a w smaku owocowe, wytrawne, o niewielkiej treści. Niezłe jak na brown ale, na pewno nie na Black IPA

Darek Chachulski – ciemno brązowy kolor, a w zapachu wszystko co potrzeba: wyraźna żywica, czekolada, jest nawet lekki cytrus. Piwo jako jedyne miało dobrą, średnio intensywną goryczkę. Do tego odpowiednia pełnia smaku i zauważalna paloność (co akurat bardziej pasuje do american stouta)

Wybór chyba już dawno nie był tak oczywisty. Tak też zadecydowali głosujący rozkładając swoje głosy następująco: Darek 32, Miłosz 16, Jarek 6.

A my widzimy się 13 kwietnia w Hopsters na kolejnej bitwie, tym razem w rzadko warzonym u nas stylu Rauch Weizen!

2 Comments »

  1. A jak dostać się na taką bitwę? Oczywiście na razie w charakterze pijącego\oceniającego, albo chociaż obserwatora, ale też pijącego? Jakieśspecjalne warunki trzeba spełnić, czy po prostu pojawić sięnagle i niespodziewanie w odpowiednim miejscu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.