W dziesiątym roku polskiej piwnej rewolucji miałem przyjemność odwiedzić browar restauracyjny, który nie poddaje się trendom. I to z dwu stron. Bo przecież „święta trójca” czyli zestaw obowiązkowy „jasne, ciemne, pszeniczne” każdego standardowego minibrowaru, to raz. A dwa, to zachłyśnięcie się amerykańską stylistyką w postaci wszelkich wariantów IPA. W zachodniopomorskich Gryficach jest inaczej.

Uruchomiony w kwietniu roku 2019 Browar Folga stawia na górną fermentację w klasycznej odmianie. Nie znajdziecie tu zatem żadnego lagera, a zamiast tego bogaty wybór stylów rodem z Belgii (Blonde, Witbier), Wysp Brytyjskich i Irlandii (Brown Ale, Foreign Extra Stout, Red Ale) czy Niemiec (Hefeweizen, Weizenbock). Akcent amerykański pojawia się sezonowo w postaci Pumpkin Ale oraz American Wheat. Warto jednak wspomnieć, że chmiele rodem ze Stanów pochodzą z plantacji Polish Hops. Różne polskie odmiany pojawiają się też w Polskim Ale, będącym tutejszym udanym fake lagerem. Cieszy fakt, że właściciele Browaru Folga – Anna Złotnicka-Plucińska i Wojciech Pluciński dają pod względem stylistyki tak szerokie pole do popisu piwowarowi Filipowi Mazurowi.

Mi najbardziej podpasowały piwa, które rzadko goszczą w ofercie naszych rzemieślników. Orzechowo-opiekany English Brown Ale, owocowo-rozgrzewający, ale jednocześnie pszenicznie odświeżający Weizenbock, kawowo-palony, wytrawny Foreign Extra Stout, w końcu intrygujące Pale Ale w kooperacji ze szczecińską palarnią „Alternatywnie”, które potraktowane zostało parzoną przelewowo na miejscu kawą specialty z Kenii. Piwo urzekało owocowym charakterem pochodzącym od kawy i kompletnie pozbawione było klasycznych kawowych motywów.  Dodatek kawy chyba wpłynął na stabilność piwa, bo jego warzenie miało miejsce w listopadzie 2020. Zatem ostatnie, pieczołowicie przechowywane w chłodni butelki, próbowaliśmy prawie równo po roku!

Browar Folga to nie tylko ciekawe piwo ale też restauracja organizująca okolicznościowe imprezy, elegancki hotel oraz spa, również piwne!

Zapraszam na obszerny, dwuczęsciowy wideotour po Browarze Folga. Oprowadza główny piwowar Filip Mazur!

Browar Folga, Gryfice, Nowy Świat 8

www.browarfolga.pl

1 komentarz »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.