RedenW marcu 2013 uruchomiony został kameralny browar restauracyjny Reden w Chorzowie. Właściciel Henryk Fityka oraz piwowar Łukasz Łazinka postanowili od razu iść za ciosem. Podczas czerwcowego Festiwalu Birofilia usłyszałem o planach budowy większego browaru rzemieślniczego w Świętochłowicach. Po niecałym roku można stwierdzić, że plany udało się zrealizować. Urządzenia własnej produkcji zainstalowane zostały w wyremontowanej, odnowionej hali mieszczącej się w kompleksie zabudowań należących do firm pana Adama Maruszewskiego, z którym Henryk Fityka wszedł w spółkę. Idąc Sztygarską od ulicy Lampego naszym oczom ukazuje się okazały, zabytkowy komin. To dobry znak! Oczywiście to nie komin browaru, ale widok od razu nastraja pozytywnie. Cały kompleks obejmujący również warsztaty produkujące różne dziwne wehikuły i urządzenia mieści się niedaleko Huty Zygmunt, a dojazd tu jest możliwy bez większego problemu komunikacją miejską. Jednak wyszynk na miejscu póki co nie jest planowany. Koncepcja jest inna – zakupione zostały specjalne rollbary z dedykowanymi beczkami o pojemności 20 l. Instalacje takie oferowane będą lokalom zainteresowanym współpracą, a asortyment piwa beczkowego obejmować ma style Pils, Pszeniczne, IPA oraz Milk Stout.

A co stanowi serce browaru? Warzelnia ze stali nierdzewnej charakteryzuje się wybiciem 23 hl. Kadź zacierna oraz filtracyjna umieszczone są w kompaktowym bloku, obok umieszczony jest whirlpool. W kolejnym pomieszczeniu znajduje się półautomatyczne urządzenie do butelkowania. Największe wrażenie robi jednak pomieszczenie leżakowni, w którym obecnie znajduje się 8 zbiorników fermentacyjno-leżakowych o pojemności 4300 l każdy. Miejsca jest tu jednak dwa razy więcej i jak najbardziej planuje się to właściwie wykorzystać poprzez dostawienie kolejnych tanków. Przewidywany start browaru to okolice maja, a pierwszym piwem ma być dobrze sprawdzony pils. Last but not least, oprócz Łukasza Łazinki, który przeszedł z chorzowskiego Redena, piwowarem w Świętochłowicach będzie też Marcin Strzelczyk znany w środowisku jako strzelczyk76. Czekamy zatem na piwo ze Świętochłowic i trzymamy kciuki za udane warki!

Śląski Browar Rzemieślniczy Reden, Świętochłowice, Sztygarska 27

http://browar-reden.pl

 

5 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.