Co ciekawego wydarzyło się w maju? Zacząłem tradycyjnie, acz skromnie od majówki w Dłutowie, po drodze odwiedzając łódzki Pub Spółdzielczy. Potem mieliśmy powrót do dawnych premierowych klimatów dzięki debiutowi warszawskiego projektu Mermaid Brewing. Niedługo potem wraz z ojcem wzięliśmy na warsztat kilka kartoników przy okazji jego 70-tych urodzin. Miesiąc zakończyłem intensywną wyprawą na Szczecin Beer Fest, przy okazji wizytując Browar Stargard i Browar Miejski Stargard i nawiedzając w końcu Michała Grossmanna w Nowym Browarze Szczecin!

W kwestii nowych browarów mamy liczbę zero jeśli chodzi o pierwsze warzenia u stacjonarnych. To akurat specjalnie nie dziwi po kwietniu, kiedy to mieliśmy aż pięć startów. Ale patrząc na to, co się obecnie buduje, to w najbliższych miesiącach będzie dość skromnie w tej materii.

Bardzo mnie cieszy, że o tytuł w maju walczyły dwa piwa z udziałem drożdży brettanomyces. I to wcale nie od maluchów ale browarów, które mogą pochwalić się całkiem pokaźnym (jak na craft) wolumenem. A wygrało:

 

Browar PINTA/ Oud Berseel (Browar na Jurze) – Les Cassis Fous/ Szalone Porzeczki

 

Cassis Bière de Coupage, 11,5° Blg, 5,6 % alk.

Ta kooperacja zasługiwała na specjalne wyróżnienie. Pionierzy polskiego rzemiosła i XIX-wieczna belgijska lambikarnia. Czy jest coś, co bardziej obrazuje kierunek, w jakim rozwijać się będzie zaangażowane piwowarstwo? To piwo wraz z Dzikim Grodziszem stanowiło wstęp do projektu PINTA Barrel Brewing, w założeniu mającego oferować piwa dla najbardziej wymagających piwnych entuzjastów.

Cóż zatem jest w szkle? To blend 50:50 lambika z Oud Beersel i Kwasu Jota czyli porzeczkowego soura od PINTY. Ta mieszanka powędrowała na pół roku do beczek po czerwonym francuskim winie.

Nacieszmy oko wyglądem. Lekko opalizująca, głęboka czerwień prezentuje się wspaniale. Piana drobna, dość niska. Powąchajmy. O tak, nie ma wątpliwości co do obecności dzikich drożdży brettanomyces. Charakterystyczny, stajenno-zagrodowy aromat uderza w nozdrza. Ale współwystępuje z intensywnym, porzeczkowym zapachem. Czy podobnie będzie w smaku? Pierwszy łyk i mamy wyraźny, skórzany motyw brettów, za którym idzie równie solidna kwaśność oraz duużo porzeczki.

Kwaśne, dzikie, porzeczkowe, wytrawne, z odpowiednim, średniowysokim wysyceniem. Ale skłamałbym gdybym powiedział, że to idealny dzikus. Trochę niepożądanych, jelitowych akcentów się tu pałęta. Jednak fakt całkiem nieźle dostępnego, przystępnego cenowo (jak na ten styl) polskiego dzikusa sprawił, że właśnie to piwo wybrałem jako najważniejsze w maju 2019. Oby z PINTA Barrel Brewing wychodziły jeszcze lepsze dzikusy!

Zobaczcie degustację dwóch kooperacyjnych piw PINTY i Oud Beersel!

 

W wyróżnieniach, adekwatnie do pory roku królują jasne – w wersji soczystej, ale też i bardziej goryczkowej. Mermaid Brewing pokazał swoim piwem, że te dwie rzeczy nie muszą się wykluczać. Z kolei Maltgarden swoim pilsem na Citrze potwierdza, że ten kierunek zdecydowanie ma sens w kwestii uwypuklenia czystego chmielowego profilu. W końcu piwo, które uległo w pojedynku o tytuł, ale które wpisuje się w przyszłościowy kierunek – piwo z udziałem dzikich drożdży, w dodatku z browaru średniej wielkości. Świetna sprawa i liczę na kolejne pozycje z tej serii!

Artezan/ Ziemia Obiecana – Tak To Można

Ocena piwa

Browar Miejski Stargard – Orkiszowe

Ocena piwa

Deer Bear (Sady) – Juicy Papa

Ocena piwa

Fortuna – Fortunatus

Ocena piwa

Maltgarden (Bytów) – Looking For Sun

Ocena piwa

Maltgarden (Bytów) – Good Mood Project

Ocena piwa

Mermaid Brewing (BeerLab) – Veritas

Ocena piwa

Nowy Browar Szczecin – DDH APA

Ocena piwa

Piwne Podziemie – Mosaic, Ekuanot, Chinook

Ocena piwa

Ziemia Obiecana – Jakieś Gorzkie

Ocena piwa

Ziemia Obiecana – No Siema

Ocena piwa

 

 

Nowe inicjatywy kontraktowe:

 

                                                       

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.