WBP_ssDo bitwy w stylu Smoked Stout rozegranej w gościnnych progach Piwnej Sprawy stanęło dwóch piwowarów. Trzeci piwowar niestety wycofał się ze względu na zakażone piwo. Piotr Lesiak (Browar Pod Specjalnym Nadzorem) oraz Wojtek Nagat (Browar Kombinacje) przygotowali piwa o zbliżonym ekstrakcie czyli 14° Blg. Piwo Piotrka miało w zasypie 5% słodu peated, jednak nie jest to udział który mógłby zdecydowanie wpłynąć na profil piwa. Gdy jednak przystąpiłem do ślepego testu próbek, byłem mocno zaskoczony. O ile pierwsze z nich miało zauważalny aromat klasycznej wędzonki, to w drugim intensywność torfowego motywu była ewidentna. To pierwsze było czekoladowe, wytrawne, średnio pełne, lekko cierpkie i odrobinę zbyt kwasowe. Ogółem nieźle zbalansowane, z wyczuwalną wędzonką. Piwo drugie natomiast było pełne w smaku i podobnie jak w aromacie zdecydowanie fenolowe, kojarząc się z hardkorowym peated.

Wyglądało na to, że w drugim piwie użyty został słód wędzony torfem. Po sprawdzeniu oznaczeń wyszło na to, że jest to piwo Wojtka Nagata, który zastosował 60% zasyp słodu wędzonego od Bestmalza. Przekonany byłem, że w internetach pojawiła się informacja o nieodpowiednim oznaczeniu worków ze słodem, w których omyłkowo znalazł się słód peated zamiast smoked. Jednak nie jestem w stanie wyszukać teraz takiej informacji. Zamiast tego, w specyfikacji słodu jest info, że jego wysoki udział w zasypie może skutkować profilem whisky. Tak zapewne się stało w przypadku piwa Wojtka.

Konkludując, na tej bitwie zetknęliśmy się z analogiczną kwestią co na bitwie ostatniej. Wtedy zastanawiałem się czy można porównywać piwa z udziałem słodu wędzonego klasycznie za pomocą drewna z piwami zawierającymi słód wędzony torfem. Moim postulatem było rozdzielenie kategorii na smoked oraz peated. Według wielu oceniających piwa na tej bitwie pochodziły z dwóch różnych bajek stylistycznych, nie przewidziałem jednak sytuacji, że istnieje słód wędzony uniwersalny, dzięki któremu można osiągnąć efekt whisky stoutDyskusja na temat tego słodu rozwinęła się na FB i od Wojtka Frączyka, dystrybutora Bestmalz na Polskę uzyskaliśmy informację, że słody smoked i peated pakowane są w identyczne worki, tyle że te drugie mają małe oznaczenie na taśmie. Tajemnica efektu torfowego w wędzonych słodach Bestmalz została więc wyjaśniona 🙂

Bitwę wygrał Wojtek Nagat stosunkiem głosów 42:29.

A my widzimy się 11 maja w Stacji Grochów na bitwie w stylu Belgian Blond!

1 komentarz »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.