Pod koniec sierpnia wyraziłem defetystyczne stwierdzenie o nikłej ilość premier przewidzianych na wrzesień. Ale wiadomo przecież, że constans w przyrodzie zachowany być musi i te blisko 40 premier, jak co miesiąc, trafiło na rynek. Niezmiernie mnie cieszy, że i tendencja do uruchamiania nowych browarów jest właściwie stała. We wrześniu doczekaliśmy się w końcu piw uwarzonych w świętochłowickim Redenie, wystartował też nowy browar restauracyjny Księży Młyn w Łodzi. O ile Reden ostro wszedł w nowofalowe style, to łódzki minibrowar obstaje przy restauracyjnych standardach, wychylając się jedynie mało porywającym stylem Extra Special Bitter. Tymczasem we wrześniu na tytuł zasłużyło:

Artezan – Funky IPA

FunkyIPA

Piwo w stylu Wild IPA, 14,5° Blg, 6% alk. Kolejna po Funky Brett eksperymentalna zabawa z drożdżami Brettanomyces. Zabawa tym bardziej udana, że znów uwieńczona tytułem Debiutu miesiąca! W Funky IPA charakterystyczny aromat zagrody i stajni oraz „dziki” smak idealnie przeplata się i współgra z bardzo rześkim, cytrusowym, lekko kwaskowym profilem, w którym goryczka jest optymalnie podkreślona. To piwo wspaniale orzeźwia, co może brzmieć dość dziwnie w przypadku piwa charakteryzującego się dusznym trochę aromatem „brettów”. Jednak w piwach Artezana ich intensywność jest odpowiednio stonowana, umożliwiając tak fascynujące połączenia z nowofalowymi odmianami chmielu. Ciekaw jestem czy Artezan podtrzyma passę, bo na październik planowane jest kolejne piwo z brettami czyli Funky Saison!

Pełna ocena piwa na browar.biz

We wrześniu spore wrażenie zrobiły na mnie jeszcze dwa piwa. Berserker z kontraktowego Kingpina na premierze zaskakiwał całkiem mocną goryczką, jednak po kilku dniach idealnie się ułożyła. Kolejne warki mają mieć jednak zmodyfikowane chmielenie, zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Świetnie udało się też kolejne podejście Pinty do lagera. Tym razem Pierwsza Pomoc uwarzona została w Zarzeczu i z tego piwa wyszedł naprawdę dobry, solidnie goryczkowy pils!

Kingpin (Zarzecze) – Berserker       Pinta (Zarzecze) – Pierwsza Pomoc

Berserker             PierwszaPomoc

             Ocena piwa                                                      Ocena piwa

A już za moment czekają nas kolejne premiery związane z Warszawskim Festiwalem Piwa!

Pozostałe premiery września 2014:

AleBrowar (Gościszewo) – Single Hop HBC 342, Single Hop HBC 430, John Cherry

Artezan – Rżysko, Summer Ale Vic Secret

Bednary – Ambergris

Birbant (Zarzecze) – Pale Ale Simcoe, White AIPA, Black AIPA

Chmielarium (Zodiak) – Pompa Chmielu

Faktoria (Zodiak) – Madame Blond, Bass Reeves

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Gród Króla

Kingpin (Zarzecze) – Rocknrolla

Księży Młyn – Atłasowe, Przędzalniane, Włókiennicze, Bawełniane

Mason (Tarczyn) – McStout

Perun (Zodiak) – Serce Dębu

Pinta (Zarzecze)  – Ce n’est pas IPA Ambrée

Piwna – Kudłaty Elf

Pracownia Piwa – Tripel Hey Now

Reden Świętochłowice – Ale Mozajka, Blady Witek, Łan Wheat, MC Farmer, Milkołak, Pyszny Wyrób, Wielka Szycha, Żniwa Chmielarzy

Wąsosz – Steve, Sean

Wrężel (Zarzecze) – Marcowe, Stout Owsiany, American Pale Ale

1 komentarz »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.