Otwarty w 2008 roku gdański minibrowar mieści się na parterze odremontowanego XVIII-wiecznego spichlerza o nazwie Nowa Pakownia, naprzeciwko jednej z architektonicznych ikon Gdańska czyli Żurawia. Warzelnia Brovarnii (wybicie 10 hl) wraz z pozostałymi urządzeniami browaru, dostarczona została  przez firmę Kaspar Schulz.

Oprócz trzech stałych piw w ofercie, główny piwowar Michał Saks proponuje także jednorazowe warki piw m.in. bursztynowe, marcowe, świąteczne, złote. Wszystkie z nich oscylujące wokół ekstraktu 13,5° (wyjątkiem był koźlak 17°).

Wystrój Brovarnii jest zdecydowanie restauracyjny ale zawsze można poczuć niezobowiązującą atmosferze przy barze i napawać oczy widokiem pokrytej miedzianej płaszczem warzelni. Swoją drogą jej wielkość kontrastuje z dość małą powierzchnią pomieszczenia fermentowni i leżakowni znajdującymi się zaraz po prawej stronie. Z tym wiąże się fakt, że w Brovarnii istnieje możliwość podpięcia wyłącznie trzech gatunków piwa. Każde nowo wprowadzane specjalne piwo wymusza więc czasową rezygnację z jednego gatunku, zazwyczaj ciemnego . Wielka szkoda, bo jako warzone z udziałem słodu wędzonego jest jednym z bardziej oryginalnych polskich piw ciemnych.

W marcu 2012 miała miejsce premiera piwa w stylu AIPA, drugiego po Ataku Chmielu krajowego piwa uwarzonego „komercyjnie”. Tym samym Brovarnia znalazła się w awangardzie polskich browarów wprowadzających nowe, rzadko spotykane na polskim rynku piwa.

Piwo: Jasne, Ciemne, Pszeniczne. Sezonowo: AIPA, Witbier, Dymione Marcowe

Brovarnia Gdańsk, Gdańsk, Szafarnia 9

www.brovarnia.pl

Recenzje na browar.biz

6 Comments »

  1. Dzisiaj uwarzono w Brovarni Piwo Świąteczne, jest to wariacja piwa Brovarnia Ciemne o ekstrakcie 12,5%, w którym słód wędzony zastąpiono karmelowym. Dzięki temu w piwie tym bardziej wyczuwalne będą akcenty palone, gorzka czekolada i kawa. W nalewakach w połowie grudnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.