Czerwiec to czas powrotu do przedpandemicznej normalności. Przynajmniej w pewnym stopniu. Odbył się pierwszy covidowy fest czyli 100% Craft w Artezanie. Jakoś nie było słychać, by uczestnicy masowo złapali zakażenie więc wydarzenie można uznać za udany test. Nareszcie też odwiedziłem kuzynów w Dłutowie, co jak zwykle zaowocowało kolejnymi materiałami Dłutowskich degustacji. Udało się również, przy okazji Dnia Ojca, wypić pierwsze po kilku miesiącach wspólne piwo z tatą.

Całkiem nieźle jak na obecną sytuację wygląda sprawa z nowymi browarami. W czerwcu warzenie rozpoczął minibrowar usytuowany w odrestaurowanym i przeznaczonym na centrum konferencyjno-wypoczynkowe kompleksie budynków dawnej cukrowni Żnin, a swoje piwa zaczął serwować browar restauracyjny w Wiśle. Z kolei Browar Sulewski z Hrubieszowa przeprowadził się w nowe miejsce, umożliwiające produkcję w zdecydowanie większej skali niż dotychczas.

A jakie piwo zdobyło tytuł w czerwcu?

 

PINTA/ Funky Fluid – DDH Double IPA

DDH Double IPA, 18° Blg, 8,1 % alk.

Seria PINTA Collab PL doceniona! A przynajmniej jeden jej przedstawiciel. Mieliśmy już okazję testować pierwszą parę uwarzoną w Wieprzu wraz z Nepomucenem i Stu Mostami, ale to piwo z drugiej pary – Maltgarden i Funky Fluid zrobiło wrażenie. Warto kilka słów poświęcić samej inicjatywie. Po zamknięciu granic w marcu, seria Hazy Disco – z założenia będąca międzynarodową kooperacją PINTY i innych browarów i ukazująca się w puszce, została wstrzymana. W jej miejsce ekipa PINTY postanowiła rozpocząć cykl warzenia z wybranymi polskimi browarami. Świetny pomysł pokazujący, że inicjatorzy piwnej rewolucji nie boją się konkurencji, co więcej – znów wyznaczają trendy.

Choć współautorzy tego piwa czyli Funky Fluid z trendami są mocno na bieżąco. Puszkują od dobrych kilku miesięcy, a stylistyczna różnorodność ich piw zasługuje na uznanie. Kooperacyjne Double IPA charakteryzuje się intensywnym pomarańczowo-grejpfrutowo-tropikalno-winogronowym aromatem, a w smaku świetnym balansem i średnio intensywną soczystością. Jedynym zastrzeżeniem jakie mam do tego piwa, to 8,1% alko, które jest odczuwalne w gardle. Zatem zgadza się, nie jest to górna półka możliwości stylu pod względem wkomponowania alko. Ale przyznaję ten tytuł trochę „za zasługi” i „na zachętę” dla obydwu kooperantów i czekam na pierwsze piwa zapuszkowane już na nowej, stacjonarnej linii PINTY!

Dla chętnych jest oczywiście i wideo!

 

Nie ma co ukrywać. Lato to nie czas na piwa ciemne. Królują jasne, dokładniej rzecz biorąc jasne z chmielem. Owocom w piwie obecnym w innej postaci niż odchmielowe czy oddrożdżowe akcenty, daję na dłuższy czas odpocząć od obecności w wyróżnieniach.

Artezan – Wspólny Mianownik

Ocena piwa

Funky Fluid (Błonie) – Freaky

Ocena piwa

Hopito (Błonie) – Psycho Beatz

Ocena piwa

Hopito (Błonie) – Street Art

Ocena piwa

Kazimierz – Półtory

Ocena piwa

Maltgarden (AleBrowar) – Backyard University

Ocena piwa

Maltgarden (AleBrowar) – Ovi Awaits The Pass

Ocena piwa

Monsters (Przetwórnia Chmielu) – Hoppy Porridge

Ocena piwa

Otwarte Bramy – Pils

Ocena piwa

Ziemia Obiecana – Czesław

Ocena piwa

Ziemia Obiecana – Kurde Blaszka

Ocena piwa

 

 

Nowe browary:

 

                               

 

Nowe inicjatywy kontraktowe:

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.