Prawobrzeżna część Warszawy jest ubogą siostrą swej bogatej w wielokrany lewej połówki. Mimo, że to właśnie na Pradze znajdował się pierwszy tego typu lokal (czyli PDSL), to od momentu dokończenia jego żywota w praskiej lokalizacji nie pojawiło się zbyt wiele piwnych miejsc. Stacja Grochów, Czeska Piviarnia Tarchomin plus kilka innych raczej nie oszałamia bogatością swej codziennej oferty. Dlatego dobrze, że ten krajobraz wzbogaca, dopiero co otwarty, Chmielołak Bis.

Saska Kępa to mocny plus. Aż dziw bierze, że w tej legendarnej części Warszawy nie było dotąd lokalu z craftami. Mamy zatem lokalizację na rogu Walecznych i Londyńskiej, kilka minut piechotą od przystanku tramwajowego „Park Skaryszewski”. Cicho tu i spokojnie. Przed lokalem kameralny ogródek, a w środku…równie kameralne wnętrze. Mimo, że Chmielołak Bis ma dwa poziomy, to nie ma się co oszukiwać – miejsca jest tu dla góra kilkudziesięciu osób. Wrażenie robi swobodnie dostępna kolumna nalewaków, kusząca by samodzielnie sobie coś nalać. Oryginalne posunięcie. Na dole równie intrygująco – za zakratowanymi szafkami umieszczone są dziesiątki pełnych butelek. Jest też i jedna koedukacyjna toaleta. Jak na tę powierzchnię, powinno wystarczyć. Całość robi dość przytulne wrażenie. Coś w stylu lokalu na sąsiedzkie spotkania. Czyż nie w tą stronę miał iść rozwój wielokranów w stolicy? Popieram.

Na oficjalnym otwarciu w piątek trzynastego obyło się bez pecha, chyba żeby zaliczyć w to ulewę, która skutecznie namówiła nas do wzięcia kolejnego Dzikiego Harry’ego od Monstersów. Piwo stało się właściwie główną atrakcją wieczoru i przyćmiło Licantropusa – mocno jeżynowo-porzeczkowego, wysoko odfermentowanego RISa z Palatum. Jeśli i w przyszłości będą pojawiać się tu tak unikalne piwa, to zapewne jeszcze tu zajrzymy 😉

18 stycznia 2019 Chmielołak Bis obwieścił zakończenie działalności. Nadal funkcjonuje macierzysty lokal na Woli.

Chmielołak Bis, Warszawa, Walecznych 68A lok. 3

Facebook

3 komentarze »

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.