Marzec w tym roku był dobrą przygrywką do startu festiwalowego sezonu. Pokazało się mnóstwo świetnych piw, a niektóre z wyróżnionych mogłyby w innych okolicznościach przyrody zdobyć tytuł. Mamy jednak marzec 2016 i konkurencja już od dawna jest bardzo mocna. Ale zanim o wygranym, to jeszcze dwa słowa o nowych browarach. W Gdyni na nadmorskim bulwarze wystartował restauracyjny Port Gdynia, a w dawnej rozlewni piwa w Hajnówce zaczął warzyć Browar Markowy. A ja w Poniatowej odwiedziłem Browar Zakładowy, w którym zebrała się ekipa z naprawdę dużym potencjałem. I proszę, jedno z ich pierwszych piw znalazło się w wyróżnionych. Przypadek? Tymczasem tytuł Debiutu Miesiąca wędruję do…

Pinta [Browar na Jurze] – Kwas Epsilon

KwasEpsilon

Double India Sour, 18° Blg, 6 % alk.

Zaskoczeni? Pewnie nie. Ale to nie jest tak, że Docent z automatu przyznaje kwasom Pinty Debiut Miesiąca. Bo tu chłopaki nie poszli na łatwiznę i przełamali kolejną barierę, jeśli chodzi o sour ale w krajowym wykonaniu. Kwas o ekstrakcie 18-tki, który pije się tak łatwo i szybko jak 12-tkę? Z fantastyczną grejprfutową cytrusowością, super rześką kwaskowością i brakiem słodyczy? Fascynujące było obserwowanie, jak to piwo zmienia się w czasie. Z każdym kolejnym tygodniem zamiast tracić swoje walory aromatyczno-smakowe tylko zyskiwało. Na początku zaskakujący konglomerat goryczki, lekkiej słodkości i wyraźniej kwaśności zmienił się w szlachetne, treściwe, aksamitne i świetne pijalne kwaśne piwo z wyraźnym motywem skórki cytrusa. Wyśmienity kwas, wyśmienite piwo!

Wrażenia z premiery Kwasu Epsilon tutaj

A zaraz za Kwasem Epsilon po prostu hall of fame. Świetne piwa wśród których mamy: brett ale leżakowane w beczce, lekko torfowego grodzisza, stouty z dodatkiem kawy, torfu i soli, pale ale z truskawkami, imperialny stout z ziarnami kakaowca, ciemne dobrze chmielone dwunastki, w końcu bałtycki wędzony porter wersja steel aged!

Artezan – F jak Funk

FjakFunkOcena piwa

Bednary/Latający Rosomak/Same Krafty – Gorgeous Grodzisz

GorgeousGrodziszOcena piwa

Bednary/Gzub – Black Yeti

BlackYetiOcena piwa

Browar Zakładowy – Bumelant

BumelantOcena piwa

Hopium – Penelope Trus

PenelopeTrusOcena piwa

Hopkins [Stary Browar Kościerzyna] – Mowa Cieni

MowaCieniOcena piwa

Piwne Podziemie – Kosiarz Umysłów

KosiarzUmyslowOcena piwa

Pracownia Piwa – Cent Us Torf

CentUsTorfOcena piwa

Pracownia Piwa – 6 Joseph Street Peru Chanchamayo

6JospehPeruOcena piwa

Widawa – Porter Bałtycki Wędzony 24°

Porter24Ocena piwa

Nowe browary:

 

Markowy                           Port_Gdynia                        BZ

 

Nowe inicjatywy kontraktowe:

 

 BigChill                           JAP                        Pustynny

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.