BrowarZamkowyPodczas Brackiej Jesieni zostaliśmy zabrani przez Rafała (znacie go chociażby z tego lub tego filmiku) na małą wycieczkę po zakamarkach zabytkowego cieszyńskiego browaru. Pierwsza część wycieczki polegała na obchodzie obszernego browarnianego terenu. Na parkingu, gdzie odbywała się ubiegłoroczna edycja Brackiej Jesieni, trwają obecnie przygotowania do budowy hali z linią do butelkowania. W cieszyńskim browarze napełniane są wyłącznie KEGi, reszta jedzie cysternami do browaru w Żywcu, gdzie jest butelkowana. Wpływa to niewątpliwie negatywnie na piwo, czego dowodem chociażby przywołany wcześniej materiał wideo, gdzie w ślepym teście sprawdzałem wersję beczkową i butelkową cieszyńskiego stouta. Uruchomienie monobloku przewidziane jest najpóźniej do końca roku.

W Cieszynie planują też zorganizowanie imprezy mającej być następcą żywieckiego Festiwalu Birofilia. Patrząc na dość rozległy teren browaru, można stwierdzić – miejsce na przeprowadzenie większej imprezy jest! Niesamowite wrażenie robią liczne budynki, częściowo tylko wykorzystywane na magazyny. Wszystko to sprawia wrażenie zamrożonego w czasie skansenu! Po wejściu zarośniętymi, pokrytymi solidną warstwą mchu schodami na górny poziom, udaliśmy się z powrotem w dół – do piwnic browaru. To była niesamowita przygoda. Tak przepastnych, niezagospodarowanych piwnic na kilku poziomach to jeszcze w żadnym browarze nie widziałem. Jednak z powodu sfatygowanego stanu wąskich ceglanych schodów szanse na udostępnienie tych piwnic do zwiedzania są nikłe. Cały kompleks Browaru Zamkowego wpisany jest do rejestru zabytków i każda ingerencja w stan obecny musi być konsultowana z konserwatorem. Oczywiście wymaga też finansowych nakładów. My poruszaliśmy się po tych piwnicach całkowicie „na czuja”, oświetlając sobie drogę telefonami i właściwie tylko dzięki przytomności i rewelacyjnej orientacji Marleny udało się szybko odnaleźć drogę powrotną…Rzućcie wiec okiem na foty, bo to naprawdę wyjątkowa okazja!

2 Comments »

  1. Może w jednym z tych podziemnych korytarzy jest to złoto z pociągu, którego wszyscy szukają. W końcu zrabowane złoto – Niemcy -browar, pasuje idealnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.