GCH20146 grudnia już tradycyjnie piwny światek spotkał się na premierze Grand Championa. Po raz pierwszy główna nagroda w Konkursie Piw Domowych żywieckiego Festiwalu Birofilia powędrowała do ubiegłorocznego laureata czyli Czesława Dziełaka. Zwycięskim piwem okazał się Dubbel, styl którego właściwie nie ma w ofercie krajowych browarów. W tym roku na miejsce premiery wybrany został nowy lokal, a mianowicie Sketch w Teatrze Wielkim. Myślałem, że będzie tu bardziej pretensjonalnie ale wystrój lokalu kojarzył się bardziej z nowoczesną stołówką niż „aspirującym, relewantnym i wypozycjonowanym” wielokranem. Ważne że miejsca było dużo, a to dość istotne bo na premierze zjawiła się całkiem spora grupa miłośników piwa. Specjalnie nie próbowałem przed premierą wersji butelkowej bo ta wersja zawsze jest gorsza od beczkowej. Dlaczego beczka lepsza? Bo piwo jest niefiltrowane, niepasteryzowane i rozlewane bezpośrednio w cieszyńskim browarze. Butelka natomiast napełniana jest w browarze w Żywcu. Jak zatem wypadł cieszyński Dubbel? Patrząc na parametry, spodziewałem się dość mocnej alkoholowości wynikającej ze względnie wysokiego odfermentowana. No i faktycznie, alkoholowy kop mógłby być trochę delikatniejszy. To idzie w parze z  lekkim deficytem treściwości i pełni smaku. Na plus zaliczam przyjemny, kompleksowy słodowy aromat z rodzynkową i goździkowo-bananową nutą. Prawdę mówiąc i tak jest dobrze biorąc pod uwagę dokonania GŻ. Wielce jestem ciekaw autorskiej wersji tego piwa. Czesław obiecał, że wróci w przyszłym roku do Warszawy z uwarzonym na zwycięskiej recepturze Dubblem. Tymczasem warto zakupić wersję butelkową i na co najmniej rok wrzucić ją do piwnicy czy szafy. Niech jeszcze poleżakuje…

Po premierze udaliśmy się do Jednej Trzeciej i fajnie, że rodzi się nowa świecka tradycja afterów w tym miejscu. A zakończyliśmy z Agatą, Ziemkiem i Kopyrem w Kaflach przy tatarze i Pincie. Dzięki i do zobaczenia na kolejnej imprezie!

A że Czesław lubi mówić, to jeszcze i video 🙂

2 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.