Czerwiec przyniósł nam tradycyjne natężenie piwnych premier – wyliczyłem 34 nowe pozycje. Ten wynik wypracowany został zarówno dzięki kolejnej edycji Festiwalu Birofilia jak i startowi nowego browaru rzemieślniczego – tym razem z Piotrkowa Trybunalskiego. Patrząc na zestawienie widać rażąco niski odsetek spróbowanych przeze mnie piw Pracowni Piwa, która potrafi przecież ostro namieszać w stawce. Cóż, żywotność niektórych piw na warszawskich kranach wynosi kilkadziesiąt godzin i mogę mieć tylko nadzieję, że niedługo pojawią się one powtórnie i będę miał okazję ich spróbować. Tymczasem tytuł Debiutu miesiąca zdobywa piwo, które zrobiło na mnie wrażenie od pierwszego łyku i nie mam wątpliwości, że na tytuł ten zasługuje. Proszę Państwa, oto Debiut czerwca!

Gzub (Brasserie de Bastogne) – Piknik z Dzikiem

Gzub

Piwo w stylu Saison, 14,1° Blg, 6,2% alk, 45 IBU. Pierwsze piwo budującego się obecnie Browaru Gzub z Annopola. W planach był start z własnym browarem w czerwcu tego roku ale jak to bywa, termin uległ przesunięciu. W takiej sytuacji ekipa Gzuba zdecydowała się na krok dość niestandardowy – postanowiła uwarzyć piwo w browarze zagranicznym! Przyszło to o tyle łatwiej, że chłopaki są importerami piw rzemieślniczych z Belgii, Holandii i Francji. Na debiut wybrany został, nie ma co ukrywać, lubiany przeze mnie styl saison. Piwo uwarzone zostało w belgijskim Brasserie de Bastogne, znajdującym się niedaleko miasta znanego z bohaterskiej obrony dokonanej przez amerykańską 101 Dywizję Powietrzno-Desantową w grudniu 1944 r. Samo piwo wyróżnia się perfekcyjnym wręcz połączeniem rześkiej cytrusowości pochodzącej z amerykańskich odmian chmielu ze złożonym, typowo belgijskim fenolowym charakterem. Pełne smaku a jednocześnie bardzo rześkie i po prostu ultrasmaczne!

Pełna ocena piwa na browar.biz

Przy tej ilości premier na wyróżnienie zasłużyły jeszcze dwa piwa. Deep Love z AleBrowar/ Nøgne Ø – bo to pierwsza współpraca z zagranicznym piwowarem na polskiej ziemi, ciekawe połączenie stylu belgijskiego z amerykańskim, dające ogromny potencjał rozwoju tego piwa, w końcu niesamowita, wyróżniająca się malowana butelka. Drugim piwem jest 10 Summer Ale od Artezana czyli propozycja mocno cytrusowego (a nawet cytrynowego), bardzo orzeźwiającego, a jednocześnie lekkiego piwa na lato. Takich sesyjnych piw nam ciągle trzeba!

  AleBrowar/Nøgne Ø – Deep Love                  Artezan – 10 Summer Ale

DeepLove                                    SummerAle

                 Ocena piwa                                                                  Ocena piwa

 

Póki co, nastał lipiec i w końcu mogę stwierdzić: uff, wakacje…Widać, że liczba premier trochę spadła i jest szansa na chwilę odpoczynku od permanentnych degustacji. Choć po prawdzie mówiąc miesiąc zaczął się od bardzo ciekawych piw, o których na pewno przeczytacie w kolejnym zestawieniu. A tymczasem życzę udanego wakacyjnego wypoczynku!

Pozostałe premiery czerwca 2014:

Artezan – Belgijskie Pale Ale, Żytnie Babie Lato, Warszawski Świt

Bednary – Ale Ciacho, AIPA

Bierhalle Łódź – Rauchbier

Birbant (Witnica) – American Wheat

Doctor Brew (Bartek) – Australian Weizenbock

Dziedzice – Fitness

Faktoria (Zodiak) – Pony Express

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Powrót Króla, Kazamaty Króla, Korona Olbrachta

Krajcar – Saison, Rajska Śliwka

Lubrow – Wheattoria

MajEr – American Pale Ale

Olimp (Zodiak) – Kentauros

Perun (Zodiak) – Jasny Grom

Pinta (Browar na Jurze) – Call Me Simon

Podgórz – Uśmiech Anieli

Pracownia Piwa – Huncwot, Ancymon, Szał w Pracowni, Józef Junior

Reden – Piana Szamana, Kuflogrzmot

Spirifer (Trzy Korony) – Saratoga

T.E.A. Time Brewery – Summer Ale

Ursa Maior – Rzeźnik

Widawa – Liberty Stout, Rauchmarzen (nowa edycja Świątecznego)

3 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.