Czerwiec przyniósł nam tradycyjne natężenie piwnych premier – wyliczyłem 34 nowe pozycje. Ten wynik wypracowany został zarówno dzięki kolejnej edycji Festiwalu Birofilia jak i startowi nowego browaru rzemieślniczego – tym razem z Piotrkowa Trybunalskiego. Patrząc na zestawienie widać rażąco niski odsetek spróbowanych przeze mnie piw Pracowni Piwa, która potrafi przecież ostro namieszać w stawce. Cóż, żywotność niektórych piw na warszawskich kranach wynosi kilkadziesiąt godzin i mogę mieć tylko nadzieję, że niedługo pojawią się one powtórnie i będę miał okazję ich spróbować. Tymczasem tytuł Debiutu miesiąca zdobywa piwo, które zrobiło na mnie wrażenie od pierwszego łyku i nie mam wątpliwości, że na tytuł ten zasługuje. Proszę Państwa, oto Debiut czerwca!
Gzub (Brasserie de Bastogne) – Piknik z Dzikiem

Piwo w stylu Saison, 14,1° Blg, 6,2% alk, 45 IBU. Pierwsze piwo budującego się obecnie Browaru Gzub z Annopola. W planach był start z własnym browarem w czerwcu tego roku ale jak to bywa, termin uległ przesunięciu. W takiej sytuacji ekipa Gzuba zdecydowała się na krok dość niestandardowy – postanowiła uwarzyć piwo w browarze zagranicznym! Przyszło to o tyle łatwiej, że chłopaki są importerami piw rzemieślniczych z Belgii, Holandii i Francji. Na debiut wybrany został, nie ma co ukrywać, lubiany przeze mnie styl saison. Piwo uwarzone zostało w belgijskim Brasserie de Bastogne, znajdującym się niedaleko miasta znanego z bohaterskiej obrony dokonanej przez amerykańską 101 Dywizję Powietrzno-Desantową w grudniu 1944 r. Samo piwo wyróżnia się perfekcyjnym wręcz połączeniem rześkiej cytrusowości pochodzącej z amerykańskich odmian chmielu ze złożonym, typowo belgijskim fenolowym charakterem. Pełne smaku a jednocześnie bardzo rześkie i po prostu ultrasmaczne!
Pełna ocena piwa na browar.biz
Przy tej ilości premier na wyróżnienie zasłużyły jeszcze dwa piwa. Deep Love z AleBrowar/ Nøgne Ø – bo to pierwsza współpraca z zagranicznym piwowarem na polskiej ziemi, ciekawe połączenie stylu belgijskiego z amerykańskim, dające ogromny potencjał rozwoju tego piwa, w końcu niesamowita, wyróżniająca się malowana butelka. Drugim piwem jest 10 Summer Ale od Artezana czyli propozycja mocno cytrusowego (a nawet cytrynowego), bardzo orzeźwiającego, a jednocześnie lekkiego piwa na lato. Takich sesyjnych piw nam ciągle trzeba!
AleBrowar/Nøgne Ø – Deep Love Artezan – 10 Summer Ale

Ocena piwa Ocena piwa
Póki co, nastał lipiec i w końcu mogę stwierdzić: uff, wakacje…Widać, że liczba premier trochę spadła i jest szansa na chwilę odpoczynku od permanentnych degustacji. Choć po prawdzie mówiąc miesiąc zaczął się od bardzo ciekawych piw, o których na pewno przeczytacie w kolejnym zestawieniu. A tymczasem życzę udanego wakacyjnego wypoczynku!
Pozostałe premiery czerwca 2014:
Artezan – Belgijskie Pale Ale, Żytnie Babie Lato, Warszawski Świt
Bednary – Ale Ciacho, AIPA
Bierhalle Łódź – Rauchbier
Birbant (Witnica) – American Wheat
Doctor Brew (Bartek) – Australian Weizenbock
Dziedzice – Fitness
Faktoria (Zodiak) – Pony Express
Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Powrót Króla, Kazamaty Króla, Korona Olbrachta
Krajcar – Saison, Rajska Śliwka
Lubrow – Wheattoria
MajEr – American Pale Ale
Olimp (Zodiak) – Kentauros
Perun (Zodiak) – Jasny Grom
Pinta (Browar na Jurze) – Call Me Simon
Podgórz – Uśmiech Anieli
Pracownia Piwa – Huncwot, Ancymon, Szał w Pracowni, Józef Junior
Reden – Piana Szamana, Kuflogrzmot
Spirifer (Trzy Korony) – Saratoga
T.E.A. Time Brewery – Summer Ale
Ursa Maior – Rzeźnik
Widawa – Liberty Stout, Rauchmarzen (nowa edycja Świątecznego)
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Podobne
3 Comments »