logoRaciborski Browar Rynek to kolejne miejsce po chorzowskim Redenie, w którym za piwo odpowiedzialny jest doświadczony piwowar domowy. Marek Krpeć znany jest miłośnikom piwa z internetowych forów browar.biz czy piwo.org, gdzie występuje pod nickiem ‚mark33’. W Polsce mamy wiele browarów restauracyjnych wyposażonych w najnowocześniejszy, drogi sprzęt, na którym piwo warzy osoba dopiero co przyuczona do fachu, dysponująca podstawową piwowarską wiedzą. W przypadku raciborskiego lokalu sytuacja mogła się powtórzyć, gdyż właścicielka, pani Dorota Bernadzik myślała o powierzeniu posady piwowara innej osobie. Wybór padł jednak na Marka i okazało się, że była to jak najbardziej trafna decyzja.

Jak sama nazwa wskazuje, browar zlokalizowany jest na malowniczym raciborskim rynku, na którym uwagę zwraca charakterystyczna dla czeskich miejscowości kolumna maryjna. Instalacja browarnicza pochodzi od firmy Andrzeja Gałasiewcza i jest podobna do tej zamontowanej w toruńskim Browarze Jan Olbracht. Warzelnia o wybiciu 5,8 hl zajmuje sporą część frontowej części lokalu. Zaraz przy warzelni znajduje się pomieszczenie leżakowni. Mieszczą się tam cztery tanki fermentacyjno-leżakowe o pojemności 10 hl i dwa wyszynkowe o analogicznej pojemności. Miejsca w leżakowni jest dość mało a szkoda, bo nie umożliwia ona ewentualnej rozbudowy browaru.

Browar Rynek otworzył swe progi dla gości 4 maja 2013 i od tamtego czasu Marek Krpeć zdążył uwarzyć już takie piwa jak: Szyszka Chmielu (pils czeski/pils niemiecki), Kłos Pszenicy (pszeniczne), Ziarno Kawy (a’la stout), Miedziane (red ale), Gorącego Witka (witbier), a w trakcie mojej wizyty warzył wędzonego APA o nieustalonej jeszcze nazwie. Spróbowany tu pils aspiruje do najlepszego w kraju: pełny, dość mocno goryczkowy z delikatnym diacetylem wpływającym na równowagę smaku. Przypomina najlepsze wyroby klasycznego czeskiego piwowarstwa. Również pszenica oraz witbier są przyjemnie cytrusowe, bardzo intensywne smakowo. Tym samym Browar Rynek poprzez swój ciekawy asortyment oraz wysoką jakość piw jest jednym ciekawszych punktów na mapie polskich minibrowarów.

Piwo: Pils, Pszeniczne. Sezonowo – Stout, Wit, Red Ale

Browar Rynek, Racibórz, Rynek 14

Facebook

Recenzje na browar.biz

2 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.