Perun7 czerwca w warszawskim lokalu Solec 44 odbyła się premiera piwa z nowego kontraktowego Browaru Perun. Nic nowego, powiecie. Kolejny kontraktowiec, kolejny który warzy w Zodiaku w Kłodawie. Jednak coś było na rzeczy, bo premiera nie odbyła się w którymś z wielokranów ale w mało popularnym wśród stołecznych piwoszy lokalu. Piwowarem w Perunie jest Adam Czogalla, który doświadczenie zdobywał w swoim domowym browarze BroGuziec. Co ciekawe, pierwsze piwo jego autorstwa pojawiło się niecały miesiąc temu. Jako laureat I Konkurs Piw Domowych w Zielonej Górze uwarzył on bowiem w tamtejszym Hauście piwo American Brown Ale. Próbowałem je na 5 edycji WFDP i było całkiem dobre. Czy wobec tego Perun będzie trzymał podobny poziom?

Na debiut wybrany został styl American Pale Ale, a piwo zostało nazwane „Jasny Grom”. Oprawa graficzna robi pozytywne wrażenie swoją oszczędną stylistyką. Zawitałem zatem na Solec 44, gdzie już od samego wejścia Adam zachęcał do skosztowania gratisowych próbek piwa. Bardzo dobre posunięcie. Problem pojawiał się jednak w momencie, gdy chciało się zakupić piwo. W takim przypadku osiągalna była wyłącznie wersja butelkowa. Specyficzne rozwiązanie wymuszone zostało umowami wiążącymi lokal. Wiem jednak, że wkrótce Perun ma pojawić się tu na stałe w wersji lanej. A jak wypadło samo piwo? Szczegółową ocenę zamieszczę niebawem ale można powiedzieć, że jest nieźle. Przechylone trochę w stronę słodowości, aczkolwiek z wyczuwalną goryczką w posmaku. Wersja beczkowa smakowała mi bardziej, była świeższa, z zauważalnym aromatem słodkich owoców tropikalnych. Bardzo treściwe, może nawet trochę zbyt ciężkie jak na ten styl. W kontekście problemów podczas fermentacji o których opowiadał mi Adam należy docenić, że to piwo wyszło w tak dobrej formie.

A jeśli przy kwestiach warzenia i browaru jesteśmy, to najważniejsza informacja w związku z Perunem jest taka, że planowane jest uruchomienie własnego rzemieślniczego browaru we Franciszkowie niedaleko Grójca. Umowa na dostawę sprzętu została już podpisana z firmą Andrzeja Gałasiewicza. Należy więc przyjąć, że warzenie kontraktowe jest tylko etapem początkowym w wejściu na rynek kolejnego browaru. A w międzyczasie czekają nas premiery kolejnych piw z Peruna wśród których szczególnie czekam na foreign extra stouta oraz polish ale chmielonego Iungą!

2 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.