Browar Piwna

Browar Piwna znajduje się w miejscu dla browarnictwa wyjątkowym. Obecnie ulica nosi nazwę „Piwnej” ale od późnego średniowiecza do 1945 r. było to „Jopengasse” czyli ulica „Jopejska”. Nazwa pochodzi od słynnego w średniowiecznej Europie piwa Jopejskiego (Jopenbier) o porażającym ekstrakcie około 50° Blg. Piwa tego od dawna się już nie produkuje i raczej nie ma szans na jego rekonstrukcję w oryginalnym wydaniu ale istotne jest, że browarnicze tradycje tego zakątka miasta zostały wskrzeszone.

Browar Piwna ruszył w czerwcu 2012 r. i jako pierwszy w Polsce wyposażony został w instalację browarniczą słowackiej firmy PSS Svidník. Sam wygląd warzelni już jest wyjątkowy – nie posiada ona jak większość krajowych browarów restauracyjnych miedzianego płaszcza. Zamiast tego mamy tu wysokie kadzie z nierdzewnej stali. Na poziomie piwnicy znajduje się piętnaście specjalnie zaprojektowanych dla Browaru Piwna tanków fermentacyjno-leżakowych o nominalnej pojemności 1000 l każdy (tyle samo co wybicie warzelni). W codziennej pracy zarówno warzelnia jak i tanki napełniane są do pojemności 800 litrów. Piwo na bar przetaczane jest bezpośrednio z tanków, warto jednak napisać, że piana na piwie próbowanym w leżakowni jest o wiele lepsza niż ta w piwie nalanym już na górze…

Piwowarem w Browarze Piwna jest Wojciech Piasecki-Wieliczko, pierwsze doświadczenia zdobywający w piwowarstwie domowym, a następnie uczący się fachu pod okiem Krzysztofa Ozdarskiego w warszawskim Bierhalle. Pod względem oferty piwnej skojarzenia z Bierhalle nasuwają się same. Dostępne są tu piwa typu niemieckiego, trzeba jednak przyznać, że piwowar nadaje im charakterystyczny sznyt. Pils ma wyrazistą ziołową goryczkę, pszeniczne mocną bananowość, marcowe z kolei jest umiarkowanie słodowe z lekkimi owocowymi i kwiatowymi akcentami. Najważniejsze jednak, że właściciel Browaru Piwna – Tomasz Rzepnicki nie ogranicza piwowara w kwestii oferowanych gatunków. Dzięki temu pod koniec 2012 dostępny był bałtycki porter o ekstrakcie 18,5° Blg, a na przedwiośniu 2013 piwa w stylu wyspiarskim czyli Milk Stout oraz Dry Stout, chmielone polskimi odmianami chmielu! Wspomnieć też trzeba, że właściciel próbuje krzewić piwną kulturę i serwuje niefiltrowane piwo w innym swoim lokalu – Rock Cafe/Muzeum Polskiego Rocka. Jeśli tacy ludzie przesądzaliby o charakterze browarów restauracyjnych, to byłbym spokojny w kwestii atrakcyjności ich oferty.

Piwo: Pils, Pszeniczne. Rotacyjnie/sezonowo: Dunkel, Alt, Marcowe, Pszeniczne Ciemne, Porter Bałtycki, Bohemskie Ciemne, Dry Stout, Milk Stout

Browar Piwna, Gdańsk, Piwna 50/51

http://browarpiwna.pl

Recenzje na browar.biz

6 Comments »

    • Pszenica próbowana 6 kwietnia była mocno bananowa, aczkolwiek partia próbowana z tanka leżakowego rzeczywiście miała głównie goździkowy aromat. W każdym bądź razie jest zgodnie ze sztuką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.