Dotarliśmy do końca czwartego sezonu WBP. Stylem finałowym ostatniej, piętnastej bitwy był Braggot. Na palcach obydwu rąk można policzyć krajowe rzemieślnicze piwa w tym stylu. Cóż to zatem jest?

W kategoryzacji stylów piwa wg BJCP opisu nie znajdziemy, bo znajduje się on w oddzielnym dokumencie, poświęconym wyłącznie pitnym miodom. Jakie są główne wyznaczniki stylu? Okazuje się, że to a harmonious blend of mead and beer, with the distinctive characteristics of both. (…) A braggot can be made with any type of honey, and any type of base beer style. Czyli właściwie rodzaj piwa i rodzaj miodu użytego do tego stylu nie ma znaczenia, a najważniejszym wyznacznikiem powinien być balans i zharmonizowanie połączenia składowych czyli miodu i bazowego piwa.

Z taką też różnorodnością do kwestii wyboru bazowego piwa podeszli uczestnicy finału, który rozegrał się w The Taps.

Artur Milczarczyk – bazą Scotch Ale. Miody: wielokwiatowy, lipowy, wrzosowy.

Aromat słodowy i intensywnie miodowy. Smak słodki, oblepiający, gładki. Zero wysycenia, lekkie rozgrzewanie. Dość jednowymiarowe.

Paweł Kowalewski – bazą Premium Bitter. Miody: wielokwiatowy, lipowy.

W aromacie przyjemne, bardziej subtelne niż u poprzednika nuty miodu, jak po otwarciu słoika z naturalnym miodem z małej pasieki. Pierwsze wrażenie w smaku to optymalny balans. Słodycz jest lekka, współwystępująca z lekkimi melanoidynowymi nutami. Kontrowane jest to lekką, ale zauważalną goryczką w tle. Nasycenie umiarkowane.

Mateusz Skwarecki i Kamil Klukowski – bazą RIS. Miody: wielokwiatowy, nawłociowy.

W aromacie wiśnia w czekoladzie, pralinka. W tle akcenty miodowe. Smak podobny jak aromat: czerwone owoce w czekoladzie. Miodowa słodycz dość wyraźna w posmaku. Ogólne wrażenie było jakby charakter piwa i miodu były tu oddzielną sprawą i nie tworzyły spójnej całości.

Tym razem zagłosowałem na piwo Pawła Kowalewskiego, jako najlepiej wśród tych trzech pokazujące harmonijność składowych i nie ma co ukrywać, jedyne zawierające jakąś goryczkę 😉

Walka o głosy była zacięta, a różnice punktowe były względnie niewielkie. Wygranym finałowej bitwy i tym samym całego czwartego sezonu został Artur Milczarczyk (55 pkt.). Drugie miejsce zajął duet Mateusz Skwarecki i Kamil Klukowski (48 pkt.), a na trzecim Paweł Kowalewski (46 pkt.). Gratulacje dla zwycięzcy oraz wszystkich piwowarów, którzy dotarli do decydującego etapu bitew!

A sezon numer pięć wystartuje zapewne w marcu roku przyszłego. Powodzenia!

 

1 komentarz »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.