79 – taka liczba wypadła nam w maju. Miesiąc temu pisałem o przewidywanym osłabieniu natężenia piwnych premier, których poziom przekroczył wtedy setkę. No dobra, premier jest mniej ale to cały czas 2,5 nowego piwa dziennie! Także zabawa trwa dalej a jest tym przyjemniejsza, że na rynku ciągle pojawiają się nowe browary. Wydarzeniem maja niewątpliwie była reaktywacja historycznego, legendarnego wręcz browaru w Grodzisku Wielkopolskim. Tak jest, to właśnie z tego browaru pochodzi nasz jedyny polski styl piwa czyli Grodziskie. Dodatkowo wystartowały Probus (Oława) oraz Stara Szkoła (Osmola k. Siemiatycz). Dobrze, że biała plama w północno-wschodniej Polsce powoli się wypełnia, choć fakt że browary zajmują opuszczone szkolne budynki powinien dawać do myślenia.  A Debiutem Miesiąca w maju zostało:

Grodzisk Wielkopolski – Piwo z Grodziska

PiwozGrodziska

Piwo w stylu Grodziskie, 7,7° Blg, 3,1% alk.

Kontrowersyjnie? No chyba nie. Sam fakt reaktywacji grodziskiego browaru zasługuje już na miano wydarzenia miesiąca. Wiedząc od dawna o tym, że za tym projektem stoją inwestorzy zaangażowani w miłosławski Browar Fortuna, miałem poważne obawy co do profilu tego piwa. Już w wywiadach prasowych przyznawano, że oryginalna receptura może zostać „dostosowana do potrzeb rynku”. Nie wróżyło to dobrze. Tymczasem otrzymaliśmy piwo z klasą, w dodatku dostępne właściwie w całej Polsce w umiarkowanej cenie. Już pierwsze spojrzenie wywiera pozytywne wrażenie – etykieta nawiązuje do oryginału, choć ze względów prawnych mamy tu trochę zmodyfikowaną nazwę. Dedykowane szkło zgodne z historycznym fasonem tylko wzmaga apetyt. Po nalaniu można mieć zastrzeżenia wyłącznie to zbyt jasnej, słomkowej barwy. Bo i potężna, wręcz jak z ubitych białek piana, a także klarowność oraz unoszące się w górę bąbelki prezentują się wspaniale. W aromacie wyrazista wędzonka – tu nie ma żadnych wątpliwości co do stylu. Smak natomiast już nie tak mocno zdominowany przez wędzoność jak to bywa w przypadku niektórych współczesnych interpretacji. I dobrze. Piwo charakteryzuje się optymalną jak na ten ekstrakt pełnią smaku i świetną rześkością. Nasycenie dość wysokie, choć w oryginale ponoć było jeszcze większe. Na obecną chwilę piwo warzone jest w Grodzisku ale butelkowane w Miłosławiu w Browarze Fortuna. Oby jak najszybciej cały proces realizowany był w Grodzisku!

Popremierowa ocena piwa tutaj

Wśród wyróżnionych piw znowu mamy imponujący rozstrzał stylistyk: kolejny (zresztą bardzo dobry) Grodzisz, sesyjna Black IPA, imperialny wędzony stout, silna reprezentacja american wheat, american coffee milk stout z fantastycznym akcentem wanilii, w końcu barrel aged sour extra stout. Nie ma nudy!

Bednary – American Wheat #1

AWOcena piwa

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Piotrek z Bagien A la Grodziskie

PzBGrodziskieOcena piwa

Piwne Podziemie – Akka Dakka Blakka

AkkaDakkaBlakkaOcena piwa

Piwne Podziemie – Coffeelicious Vanilla

CoffeeVanillaOcena piwa

Pracownia Piwa – 300!

300!Ocena piwa

Szpunt (Koreb) – American Wheat

AmericanWheatOcena piwa

Widawa – Black Kiss

BlackKissOcena piwa

Widawa – Grand Prix Rauchbier

GPROcena piwa

 

Przypuszczać należy, że czerwiec będzie zbliżony intensywnością do maja. Imprezy które odbywają się tego miesiąca należą raczej do lokalnych niż ogólnopolskich i nie generują większej ilości premier. Cóż, czerwiec to był czas Festiwalu Birofilia, który po sześciu latach zakończył istnienie w swej dotychczasowej formie. To jedno ze świadectw radykalnej zmiany jaka dokonała się na piwnym rynku…

Pozostałe premiery maja 2015:

Artezan – Session IPA

Bazyliszek – Koko Bongo

Beer City (Wąsosz) – Krak II, Bazyl

Bednary – Igraszki Palczatki, APA potion #1

Birbant (Zarzecze) – 10 Hop

Birbant (Witnica) – Dark Citra IPA

Brodacz (Stary Browar Kościerzyna) – Primavera

Brofaktura – Gniewosz Siedlecki, Marcowe

Brovarnia – Brovarnia Jasne

Browar Stu Mostów – WRCLW Dunkelweizen

Chmielogród (Witnica) – Big Cyc, Garbaty Niziołek

Doctor Brew (Bartek) – Polaris IPA

Dziedzice – Auro AIPA

Fabryka Piwa (Marysia Szczyrzyc) – Bok Bok

Grodzisk Wielkopolski – Bernardyńskie, Piwo Naturalne o smaku czerwonej porzeczki, Piwo Naturalne o smaku kwiatu czarnego bzu

Hajer (Reden Świętochłowice) – Rajza Do Kalifornii

Hulaj Dusza (Tarczyn) – Urwis

Inne Beczki (U Koníčka) – Pomarańczowy Radler

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Piotrek z Bagien AIPA

Kormoran – Rosanke

Kraftwerk (Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy) – Reversal, Kalashnikov, Zmora

Kraftwerk (Wąsosz) – Oberschlesien, Thompson

Księży Młyn – Porter Wędzony

Lubrow – Kolender z Miętoliną

Mazowieckie Zakłady Przemysłu Fermentacyjnego (Krajan) – Kotłownia

Pałacyk Łąkomin – Samotny wilk, Rudy ryś, Kolonialny ryś

Perun (Wąsosz) – Sacrum

Pinta (Browar Na Jurze) – Ruchy, Orkisz, ruchy!

Pinta/Braserie du Pays Flamand (Browar Na Jurze) – Król Lata

Pinta/O’Hara (O’Hara’s Brewing Company) – Lublin to Dublin Robust Milk Stout

Piwne Podziemie – Hopface Killah with Ghost Peppers

Piwoteka (Księży Młyn) – Mawashi Geri, Zacny Zalcman

Piwoteka (Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy) – Lili Fontelli

Pracownia Piwa – Krakowski Spleen

Probus – Pils, Lager, Pszeniczne, Żytni Stout, Amber Ale

Reden Chorzów – Lot Hopsmiczny, Pszenicarium

Słociak – Witaj Wiosno, Dark Angel

Słodowy Dwór – Czerwone Bagno

Spirifer (Witnica) – Giro

Spiż – AIPA

Stara Komenda – AIPA

Stara Szkoła – Pierwszy Dzwonek

Stary Browar Kościerzyna – 727

Trzech Kumpli (Trzy Korony Nowy Sącz) – Piece of Cake, Otwarcie Sezonu

Twigg  – White Dwarf

Wąsosz – Prince

Widawa – Hot Hoppy Lips

Wilk (b.d) – Pils

Wrężel (Zarzecze) – Wheat India Pale Ale

Wyszak – Schwarzbier Czekoladowy

Zarzecze – Zarzecki Pils

3 Comments »

  1. Chyba Twój wybór piwa miesiąca dla wielu będzie dużym zaskoczeniem. Było sporo głosów krytycznych. Niektórzy chyba za bardzo przyzwyczaili się do interpretacji tego stylu w wydaniu Pinty. Grodziskie historycznie było piwem dla zwykłego konsumenta, a nie tylko dla miłośnika wędzonki, więc ta wędzonko musiała być bardzo łatwa i przyjemna w odbiorze. Pijąc wcześniejsze interpretacje tego stylu najbardziej przeszkadzała mi ta bukowa nachalna wędzonka, która do tak lekkiego piwa kompletnie nie pasowała. Ja tez się ciesze, że w miejscu powstania stylu uwarzono piwo, które może ponownie stanie się wyznacznikiem stylu.

    • Owszem, zdaję sobie sprawę że były różne głosy w sprawie tego piwa ale bardziej tyczyły kwestii metaliczności czy też zbytniej słodyczy. Generalnie pewnej niestabilności, która może wynikać z faktu rozlewu w Miłosławiu. Ja to piwo próbowałem jakieś pięć razy z różnych partii i za każdym razem było w porządku.
      A w kwestii natężenia wędzonki to moja subiektywna preferencja pokrywa się ze stylem – wędzonka ma być co najwyżej średnio intensywna i takie Grodzisze zdobywają moje uznanie: miesiąc temu Sophia, teraz Grodziskie i Piotrek z Bagien 🙂

      • O jakiej słodkości można mówić w piwie 7,7BLG, niektórzy herbatę słodszą piją niż brzeczka nastawna w tym stylu. Dla mnie zaskoczeniem na plus była wyraźna goryczka. Niektórzy metaliczność wyczuwają we wszystkich piwach wlanych do butelki z logo Fortuny albo browaru w Cieszynie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.