PGPo przeszło dwóch latach ponownie odwiedziłem Browar Widawa w Chrząstawie Małej k. Wrocławia. Po raz pierwszy byłem tu, gdy wykuwały się zręby polskiego craftu w postaci Kruka – pierwszego piwa „kolaborantów”. Ten tandem to Tomek ‚kopyr’ Kopyra oraz Wojtek Frączyk, właściciel i piwowar Widawy. Przez te dwa lata nastąpił niebywały progres w świecie piwa rzemieślniczego. Kopyr bryluje na vlogu, natomiast Wojtek ustalił wysoką poprzeczkę w poziomie swoich piw. Właśnie premiera uwarzonego przez Wojtka pierwszego polskiego wędzonego portera bałtyckiego była bezpośrednim impulsem, aby pojawić się na specjalnej imprezie organizowanej w browarze czyli Piwowarskiej Gwiazdce. Choć nie, tak naprawdę jak zwykle chodzi o wyborne towarzystwo, które pojawiło się w Chrząstawie. Nawet nie będę wymieniał wszystkich tuzów, wystarczy popatrzeć na zdjęcia. Sam koncept imprezy jest dość nowatorski, zrozumiałem go jako połączenie piwnej pasji ludzi z craftowego światka z ich bardziej prywatnym życiem. Pojawiły się zatem i żony/towarzyszki jak i całkiem liczna dziatwa. Były kolędy i pastorałki wykonywane przez dzielnie dzierżących szklankę piwa w ręku filharmoników wrocławskich, były także autorskie interpretacje przebojów krajowej sceny DP 😉 Dobrym pomysłem był motyw krótkich wywiadów przeprowadzanych przez Wojtka z niektórymi gośćmi Piwowarskiej Gwiazdki. Ja zostałem przedstawiony jako „najbardziej mroczny piwny bloger”. Serio?

Sam Porter Bałtycki Wędzony to piwowarski majstersztyk. Rewelacyjna piana, intensywnie wędzony aromat, pełen treści smak z dobrze zaznaczoną wędzonką, gorzką czekoladą i zaskakująco wyrazistą goryczką. A to wszystko tak ekstremalnie pijalne, że po czterech porterach pytałem z wyrzutem Wojtka, gdzie tu do cholery jest ten alkohol? 😉 Wyborne piwo. Tym bardziej cieszy, że pewna jego partia będzie leżakowana w drewnianych beczkach!

A rozmowę z Wojtkiem Frączykiem i degustację Portera możecie obejrzeć w materiale video nakręconym w leżakowni Browaru Widawa

 I wspomniany materiał video

2 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.