Wrzos

Ustroń to popularna wypoczynkowa miejscowość położona w Beskidzie Śląskim. W jej centrum umiejscowiona jest Karczma Wrzos. Jakiś czas temu jej właściciel postanowił uatrakcyjnić ofertę i złożył wniosek o dofinansowanie minibrowarowej instalacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w kwietniu 2013 r. browar został otwarty. Wrzos w skali kraju zasługuje na uwagę tym, że zainstalowano tu niespotykany gdzie indziej sprzęt niemieckiej firmy Wachsmann. Warzelnia posiada wybicie 15 hl, jednak gotuje się tu warki o pojemności 10 hl. Piwo fermentuje i dojrzewa w 6 unitankach. Co ciekawe, w budynku karczmy znajduje się też cukiernia, w której zadziwia widok umieszczonych zbiorników fermentacyjno-leżakowych oraz tanków wyszynkowych. Okazało się jednak, że unitanki tu wstawione to tylko dekoracja, a prawdziwe pomieszczenie leżakowe jest piętro wyżej. Tu jednak zdziwienie było nie mniejsze – zbiorniki stoją w temperaturze pokojowej! Łatwo więc wyobrazić sobie, jak wiele energii musi iść na ich chłodzenie.

Piwowarem we Wrzosie jest Grzegorz Zając. Warzy się tu cztery rodzaje piwa: Pils Special 13° Blg, Pils Premium 13° Blg (bardziej chmielony niż Special), Złote Pszeniczne 12,5° Blg, Ciemny Kożlak 16° Blg. Ze smakiem tutejszych piw sprawa wygląda następująco – dla wyrobionych miłośników piwa nie będą one niczym ciekawym, ot, przyzwoite stołowe piwa. Nawet koźlak smakuje dość sesyjnie, coś bardziej w stylu wytrawnego schwarzbiera niż pełnego, słodowego koźlaka. Jako że gros klienteli stanowią wczasowicze i turyści przyzwyczajeni raczej do koncernowych wyrobów, tutejsze piwa nie szokują ich podniebień swą wyrazistością i intensywnością i takie podejście można zrozumieć. Na specjalny piwny wypad raczej szkoda zachodu, ale jeśli będziecie w pobliżu Ustronia na pewno warto tu zajrzeć.

Piwo: Jasne, Pszeniczne, Koźlak

Karczma/Browar Wrzos, Ustroń, Grażyńskiego 23

www.karczma-wrzos.pl

Recenzje na browar.biz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.