Polskie nowofalowe rzemiosło ma 15 lat. Zapoczątkowane premierą piw PINTY na drugiej edycji WFDP, przeorało rynek w Polsce. I nie chodzi tu o zmianę wolumenu sprzedaży ale przede wszystkim dostępność. […]
Polskie nowofalowe rzemiosło ma 15 lat. Zapoczątkowane premierą piw PINTY na drugiej edycji WFDP, przeorało rynek w Polsce. I nie chodzi tu o zmianę wolumenu sprzedaży ale przede wszystkim dostępność. Dzisiaj nie ma większego problemu (przynajmniej w większych miejscowościach), by kupić dobre piwo w sklepie czy też znaleźć je w lokalu. Oczywiście dyskusja o tym, czy pierwotny zamysł twórców piwnych projektów odpowiada obecnej rzeczywistości to inny temat. Zatem skupmy się na rocznicowej imprezie.
Obserwując wyczerpywanie się formuły dużych biletowanych festiwali, wydaje się, że to PINTA Party nadaje kierunek przyszłości piwnych imprez. Wstęp za free, piwo w niezłym wyborze od 7 złotych za 330 ml, do tego scena z koncertami gdzie wystąpiła znana Luxtorpeda. Last but not least, możliwość zwiedzenia (dwóch) browarów i zobaczenia na własne oczy jak powstaje piwo, które się właśnie pije. Idąc na piwny festiwal zawsze jest pytanie o „wartość dodaną” w stosunku do piwnej imprezy organizowanej w lokalu. Dla miłośników piwa, impreza w bezpośrednim sąsiedztwie browaru który jest w stanie zaoferować swój produkt w atrakcyjnej cenie, wydaje się być najlepszą opcją.
Ja z wielką radością przyjąłem festiwalowe piwo czyli Ósemkę. Idealne lekkie piwo imprezowe, które można było pić litrami. Za to ze smutkiem przyjąłem fakt, że gdy w ramach przerywnika chciałem napić się stouta, próżno było go szukać nawet w pintowym sklepiku. „Nie sprzedaje się” mówią gospodarze i to ukazuje gust rodzimego konsumenta. W tym kontekście trochę dziwi fakt, że PINTA w swej kampanii reklamowej stawia na goryczkowy i klarowny Atak Chmielu. Minęło 15 lat i oczekiwania konsumentów są już raczej inne. A jak smakuje Atak Chmielu w wersji niepasteryzowanej lany z legendarnego „korytka”? Jak wygląda otwarty rok temu Tap Room. I w końcu – jak Grzesiek i Ziemek podsumowują miniony czas i jak widzą perspektywy rozwoju? Zapraszam na wideo!