Ostatni miesiąc 2021 zaczęliśmy „powrotem do źródeł” czyli zorganizowaną po dwuletniej przerwie, huczną premierą Grand Championa. Tak jak i rok temu, browary uraczyły nas nowymi Black IPA, tym razem w mocarnej wersji Triple. Koniec roku zawsze był czasem podsumowań, ale tym razem udało się zrealizować tylko materiał z Piwnym Podziemiem. W takiej sytuacji postanowiliśmy po raz pierwsze dokonać autopodsumowania – posłuchajcie jak to wyglądało z perspektywy PolskieMinibrowary.pl!

W grudniu jako ostatni stacjonarny w 2021 wystartował restauracyjny Browar Koło. Tym samym rok kończymy liczbą 18 nowych browarów stacjonarnych i 17 nowych inicjatyw kontraktowych. To trochę lepiej niż w roku poprzednim ale i tak daleko od lat przedpandemicznych, gdzie powstawało około 30 nowych warzelni rocznie.

A jakie piwo wywarło na mnie największe wrażenie w grudniu?

 

Cześć Brat! – Biorę w Ciemno!

DDH Black IPA. 15° Blg, 6% alk.

Tak jak na wstępie pisałem, w ostatnim czasie pojawiło się trochę Black IPA, ale zgodnie z trendem „imperializacji” były to wersje potrójne, a nawet poczwórne. A gdzie się podziała stara, dobra, zwykła czarna IPA? Z pomocą nadchodzi względnie mało znany Cześć Brat! zlokalizowany w Jelczu-Laskowicach. Miejscowość najbardziej znana jest ze swej historycznej produkcji autobusów i ciężarówek marki Jelcz, które były znakiem rozpoznawczym PRLowskich dróg. Obecnie w Jelczu produkowane są pojazdy dla wojska.

Piwo powstało w oparciu o recepturę Łukasza Anczyka z bloga Opiwatele.

Jak zatem wypada Biorę w Ciemno w degustacji?

Prezencja fantastyczna: Czarna barwa, pod światło widoczne brunatne przebłyski na brzegach, obfita i drobna żółtawo-jasnobrązowa piana.

W aromacie czekolada, żywica, odchmielowe owoce – pomarańcza i inne pochodne. Na ecie piszą „mango, pomelo i melon”? Możliwe. Po kilku minutach wyczuwalny mityczny prażony słonecznik.

W smaku czekoladowa baza i dobra, średnio intensywna goryczka, która lekko pozostaje na finiszu i nie daje zapomnieć o stylu.

Treściwość i wysycenie średniowysokie.

Biorę w Ciemno! to jedna z niewielu dobrych pojedyńczych Black IPA, która ukazała się na rynku w 2021. Szacun Cześć Brat i Opiwatele!

 

 

 

W kontrze do Debiutu za grudzień, w wyróżnieniach praktycznie same jasne! Prócz tegorocznego Grand Championa w rzadko spotykanym u nas stylu Wee Heavy, mamy różne warianty IPA ale w większości normalne, pojedyńcze wersje!

 

 Artezan – Inflacja

Ocena piwa

 Cześć Brat! – Chilluję!/ Wesołych Świąt!

Ocena piwa

 Funky Fluid (b.d.) – Frozen Fresh Hops

Ocena piwa

Nepomucen – Night Jam Session

Ocena piwa

Nepomucen/ Stu Mostów – Bridges Of Lines

Ocena piwa

 PINTA – Wet Hop IPA

Ocena piwa

 Zamkowy Cieszyn – Highlander

Ocena piwa

 

 

Nowe browary:

 

 

Nowe inicjatywy kontraktowe:

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.