Jeśli ktoś myślał, że luty będzie miesiącem zimowego spowolnienia to się srogo rozczarował. Ja na pewno odczułem to na własnej skórze, bo liczba nowości znów przyprawiała (dosłownie) o zawrót głowy. Właściwie nie było weekendu, gdy do stolicy nie przyjechała by kolejna ekipa ze swoim nowym piwem lub nie było jakieś imprezy. Chociaż w jednej kwestii dało się odczuć stagnację – w lutym nie mieliśmy żadnego premierowego piwa z nowego browaru rzemieślniczego lub od kontraktowca. Czy to oznacza rynkowe spowolnienie? Bynajmniej. Profile FB nowych inicjatyw mówią o zbliżających się premierach. W nadchodzących zestawieniach na pewno będziemy mogli dopisać do listy kolejnych uczestników rynku. Tymczasem w lutym uwzględniłem jako nowy Browar Perun, który od tego miesiąca przeszedł na warzenie we własnym, nowo zbudowanym browarze w Budziszynku koło Grójca.

A jakie piwo zarządziło w lutym?

 

Piwne Podziemie – Strawberry Milkshake

Strawberry Milkshake IPA, 15,5° Blg, 6,4 % alk.

Polscy piwowarzy nic sobie nie robią z tzw. sezonowości produkcji. Czy w zimie wyłącznie jest czas na krzepkie mocarze? Nie ma opcji. Krany od wielu tygodni szturmują kolejne warianty soczystych New England/Vermont IPA. A gdyby tak zrobić blend NE IPA z owocami, laktozą i wanilią? Brzmi groźnie, trochę jakby za styl wzięli się spece z Maka. Na szczęście obawy o zalepiającą słodycz i aromat z fiolki okazały się płonne. W końcu mamy do czynienia z Piwnym Podziemiem. Piwo okazało się wytrawne w charakterze, z wyrazistym truskawkowym aromatem i smakiem, wyczuwalną goryczką i obowiązkową kremowością tekstury. Browar z Rożdżałowa po raz kolejny potwierdził, że jest w ścisłej awangardzie rzemieślniczej sceny w Polsce!

Wrażenia z degustacji zaraz po premierze (link) i tydzień później (link)

Co tymczasem w wyróżnieniach? O tym, że jest zima świadczą wysokowoltażowe imperialne stouty, ale jest też kooperacyjny porter bałtycki. Moda na śliwkę trwa – tym razem powędrowała ona i do stouta i do barley wine. Prócz tego nowofalowe podejście do weizenbocka i lagera, stout z kawą i dobrze zrobione IPA. Liczba wyróżnień zbliżona jest do tej ze stycznia, a przecież miesiąc był krótszy. Karuzela się rozkręca!

Artezan – Preparat ze śliwkami BBA

Ocena piwa

Cztery Ściany – Krewny

Ocena piwa

Nepomucen – Plum

Ocena piwa

Pracownia Piwa – Czemu Emu

Ocena piwa

Rockmill – Juciy Delight

Ocena piwa

Rockmill – Coffeecat

Ocena piwa

Raduga – 2028 Space Odysssey

Ocena piwa

Spółdzielczy – Królowa Lodu

Ocena piwa

Stu Mostów/Jopenkerk Haarlem – Polished Black Gold

Ocena piwa

Stu Mostów/Naparbier – ART+11 Double Cherry Rauchweizenbock

Ocena piwa

Ziemia Obiecana – Mega Konan

Ocena piwa

Nowe browary:

     


    

2 Comments »

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.