WBP3_1Trzeci sezon Warszawskich Bitew Piwnych rozpoczęty! Co się zmieniło, a co pozostało po staremu? Zmienił się przede wszystkim tryb wyboru wygranego. Już nie zwykła większość głosów decyduje o zwycięstwie. Wprowadzono „ocenę sędziowską”, która w 1/3 decyduje o punktacji (szczegóły tutaj). Krok to o tyle dobry, że eliminuje sytuacje, kiedy to wynik zależał od liczby zapisanych na degustację znajomych piwowara. Bez zmian pozostała liczba piwowarów-uczestników bitew – trzech na każdą z nich oraz instytucja Lucky Loosera – do kolejnej rundy przejdzie czterech z największą liczbą punków. Bez zmian oczywiście pozostała kwestia degustacji – sześćdziesięciu chętnych może otrzymać gratisowe próbki po uprzednim zapisaniu się na bitwę przez internetowy formularz.

Sezon zainaugurowaliśmy 14 marca w Beerokracji, gdzie trzech piwowarów Bartosz Gromadka, Rafał Szuplewski i Artur Milczarczyk walczyło w ciekawym stylu Smoked Robust Porter. Stało się tak, że Janek Gadomski wywołał mnie do wideodegustacji i niestety nie zrobiłem już notatek. O tym, jak smakowały poszczególne piwa dowiecie się więc z tworzącego się wideo, które tu podlinkuje. Dla mnie jednak najważniejszym wydarzeniem tego wieczoru była premiera piwa uwarzonego przez zwycięzcę poprzedniego sezonu – Wojtka Nagata w Hopium. Hugo Goss w stylu american gose okazało się rewelacyjnie pijalne i świetnie, że udało się je zaprezentować podczas startu nowego sezonu. Czy może być lepsza zachęta i mobilizacja dla biorących udział w bitwach piwowarów?

A póki co podaje wynik bitwy: wygrał Rafał Szpulewski (59 pkt), przed Bartoszem Gromadką (49 pkt) i Arturem Milczarczykiem (42 pkt). Widzimy się na kolejnej bitwie, która odbędzie się 28 marca w BrewDog Warszawa. Sprawdzać będziemy Smoked AIPA!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.