1SKW piątek 18 grudnia po raz pierwszy w Warszawie doszło do sytuacji, kiedy to trzy imprezy z udziałem czterech ekip piwowarów-rzemieślników startowały w jednym czasie w trzech różnych miejscach. Do tej pory lokale z dobrym piwem niespecjalnie wchodziły sobie w paradę, próbując określić chociaż wcześniejszy lub późniejszy start imprezy z udziałem przedstawiciela browaru. Teraz to wyglądało jak zagranie va banque. Gdyby to jeszcze było w knajpianym zagłębiu w okolicach Nowogrodzkiej, gdzie przemieszczenie się pomiędzy lokalami to kwestia czasu potrzebnego do wypicia 100 ml, to nie byłoby większego problemu. Teraz jednak dystans między Chmielarnią Marszałkowska (impreza Artezana), Kuflami i Kapslami (impreza AleBrowaru) oraz Samymi Kraftami (Piwne Podziemie oraz Trzech Kumpli) zdecydowanie nie zachęcał do zmian miejscówki. Trzeba było więc wybierać.

L1820643Wybór padł na Starówkę, gdzie Same Krafty obchodziły pierwsze urodziny ale co ważniejsze, otwierany był nowy warszawski wielokran – Same Krafty vis-à-vis. Takiej okazji nie wolno było przegapić. Nazwa należy do kategorii „self-explained”, najistotniejszy jednak jest tu fakt, że będzie to lokal patronacki Piwnego Podziemia! To drugie po Hoppiness takie miejsce w Warszawie. I tak jak należy, zostało odpowiednio obrandowane. Już od wejścia widać podświetlony logotyp browaru, a zaraz za wejściową bramą wita nas znana z logotypu smocza głowa, która co jakiś czas wypuszcza z paszczy kłęby dymu. W środku na ścianach umieszczone są grafiki piw Piwnego Podziemia, świetnie się też prezentują umieszczone tam karty piw lanych. Kranów jest 10, z czego połowa ma być zarezerwowana dla browaru spod Chełma. Niesamowicie to teraz wygląda, gdy w drodze na Barbakan lub Rynek Starego Miasta trzeba przejść przez znajdujące się naprzeciwko siebie wielokrany z krążącą między nimi klientelą.

L1820648Jako że wraz z Samymi Kraftami urodziny obchodziło Piwne Podziemie to pojawiły się dwa specjalne piwa – RIS 25° Blg oraz Parti-Gyle Stout. Wrażenia odnośnie RISa są w wideodegustacji. Natomiast co do Parti-Gyle Stout – miał to być sweet stout i dzień wcześniej w relacji z Piwowarskiej Gwiazdki pisałem, że Mariasia z Widawy była najbardziej wytrawnym sweet/milk stoutem jaki próbowałem. Fałsz. To własnie do Parti-Gyle wędruje ten tytuł. Laktozy praktycznie tam nie uświadczyłem, co nie znaczy że nie był to dobry stout. Warto nadmienić, że z okazji urodzin rzeczony stout i moja ulubiona Tropicalia były w specjalnej cenie 5 zl/0,5!

Wraz z Piwnym Podziemiem do Warszawy przyjechał Piotrek Sosin z kontraktowego Trzech Kumpli oraz znany piwowar domowy Andrzej Miler, według którego receptury uwarzone zostało ich wspólne piwo o nazwie American Beauty. To bodajże pierwsze piwo na rynku z amerykańskim Cascadem wyhodowanym w Polsce! Piwo okazało się L1820625bardzo łagodne i delikatne, z odpowiednim cytrusowym profilem, choć wyczuwalny był też lekko mydlany akcent. Na start było jednak optymalne. Świetne wrażenie zrobiło na mnie za to Otwarcie Sezonu, które perfekcyjnie łączyło saisonową fenolowość z cytrusowymi motywami, które nie pochodziły od chmielu, a wyłącznie od płynnych drożdży z Fermentum Mobile. To chyba pierwszy szczep z FM, który dał tak fascynujący efekt w rynkowym piwie.

Urodzinowym piwem był uwarzony wspólnie przez ekipę domowego Latającego Rosomaka i żyrardowskiego Beer Bros, Imperialny Porter 19° w wersji „czystej” i z herbatą lapsang. Ich porównanie wypadło bardzo ciekawie a wideodegustacja powinna wkrótce pojawić się na YouTube!

A jeszcze wracając do motywu od którego zacząłem. Podpinanie specjalnych piw o określonej godzinie wiążące się z wyłączeniem 3/4 liczby kranów pół godziny wcześniej to chyba najbardziej irytująca rzecz jakiej ostatnio doświadczyłem. Wielokrany, nie idźcie tą drogą!

2 Comments »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.